لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۴

روحانی: دنبال سانسور دولتی نیستیم


حسن روحانی، نمایشگاه کتاب تهران، اردیبهشت ۱۳۹۳
حسن روحانی، نمایشگاه کتاب تهران، اردیبهشت ۱۳۹۳

رئیس جمهوری ایران در مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران با اشاره به لزوم حفظ حرمت کتاب و خالقان آن گفت باید در قانون و مقررات کشور، در راه تامین امنیت حقوقی، اجتماعی‌ و فرهنگی‌ مان، حرمت اهل قلم را نگاه داریم.

حسن روحانی در سخنرانی روز سه شنبه خود گفت باید بگذاریم آنچه در دل و در اندیشه وجود دارد بر روی صفحه کاغذ نوشته شود و تاکید کرد دولت او به دنبال «سانسور دولتی نیست و ... صاحبان فرهنگ به ارشاد و گشت ارشاد نیاز ندارند.»

اعمال سانسور در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری و سیاسی در ایران موضوع تازه ای نیست و در دوره های مختلف قبل و پس از انقلاب ۱۳۵۷، کمابیش با شدت و ضعف متفاوت اعمال شده است.

پس از یک دوره ۸ ساله اعمال نظارت جدی دولت بر آثار ادبی، هنری و رسانه ای، اکنون انتظار عمومی از روحانی آن است که برای باز کردن فضا در این زمینه و رفع محدودیت ها گام بردارد.

در دولت محمود احمدی‌نژاد، نه تنها کتاب‌های فراوانی در صف گرفتن مجوز ماندند، بلکه تعدادی نیز پس از بارها تجدید چاپ، با لغو مجوز چاپ یا توزیع مواجه شدند. محمدحسین صفارهرندی وزیر ارشاد دولت اول احمدی‌نژاد گفته بود کتاب‌هایی که در دوران اصلاحات مجوز گرفته‌ بودند، مورد بازنگری قرار خواهند گرفت.

در ماه های پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات خرداد ۱۳۹۲ و شروع به کار دولت یازدهم ، بحث سپردن ممیزی کتاب به ناشران مطرح شد که با مخالفت‌هایی از سوی آیت الله علی خامنه ای و جناح های اصولگرای حامی او مواجه شد.

رهبر ایران در آذر ماه سال گذشته در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که نمی توان عرصه فرهنگ را از عرصه های دیگر تفکیک کرد گفت ما در قبال فرهنگ عمومی کشور مسئولیت شرعی و قانونی داریم.

آقای خامنه ای همچنین گفته بود «می‌بینیم در بعضی از مطبوعات، نوشته‌ها، گفته‌ها، بعضی‌ها با عنوان [کردن‌] دین دولتی و فرهنگ دولتی می خواهند نظارت دولت را محدود و تخریب کنند.»

این در حالی است که روحانی در سخنان امروز خود گفت « باید تشخیص خوب و بد را به صاحب‌نظران واقعی و انجمن‌ها و اصحاب قلم و فکر واگذار کنیم و بدانیم هیچ کس در ممیزی بالاتر از وجدان عمومی و افکار عمومی نیست» و در ادامه افزود دولت او معتقد است باید دخالت خود را کمتر و کار را به صاحبان کار و پیشکسوتان واگذار کند.
XS
SM
MD
LG