لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

پایان کار نشریه اینترنتی روزآنلاین


آخرین شماره نشریه اینترنتی روزآنلاین
آخرین شماره نشریه اینترنتی روزآنلاین

نشریه خبری اینترنتی روزآنلاین، پس از بیش از ده سال فعالیت و انتشار ۲۵۰۰ شماره، روز پنج‌شنبه ۱۰ دی ماه و در آخرین روز سال میلادی ۲۰۱۵ به کار خود پایان داد.

گردانندگان این نشریه علت تعطیلی "روز" را پایان یافتن بودجه ذکر کرده‌اند. روزآنلاین با بودجه‌ای که از کمک‌های غیرانتفاعی به سازمان‌های غیردولتی در اروپا برای گسترش آزادی بیان تامین می‌شد، تاکنون به کار ادامه داده بود.

روزآنلاین با مرکزیت پاریس، از اردیبهشت ۱۳۸۴ تا دی ۱۳۹۴، با ده‌ها روزنامه‌نگار خارج و داخل ایران که نبود آزادی بیان، امکان فعالیت آنها در داخل کشور را منتفی کرده بود، همکاری داشت.

هوشنگ اسدی، عضو شورای سردبیری روزآنلاین در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره دلایل تعطیلی این رسانه گفت: " از یک سال و نیم پیش بودجه ما، که اصلا چیز پنهانی هم نیست و از سازمان‌های غیردولتی تامین می‌شد، رو به پایان بود و دیگر نتوانستیم ادامه بدهیم."

او با به سخره گرفتن ادعای دستگاه‌های امنیتی درباره اختصاص میلیون‌ها دلار به روز آنلاین، ادعای برخی رسانه‌های امنیتی مبنی بر تعطیلی روز به دلیل دستگیری همکارانش در ایران را تکذیب کرد و توضیح داد: "این ادعا خیلی مسخره است. برای این که تحریریه عریض طویل روز که بیش از ۳۰ همکار داشت با دستگیری چند همکار تعطیل نمی‌شود. ضمن این که اساسا هیچ همکار روز در ایران دستگیر نشده است."

عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان در سال‌های منتهی به انقلاب ۵۷ تولیدات "روز" را بزرگترین دستاورد این مجموعه توصیف کرد و گفت: "ما توانستیم افکار مختلف را بدون سانسور پوشش بدهیم. ضمن این که با ادبیات حرفه‌ای در تمام این سال‌ها کار کردیم و تا حد وسیعی ارتباط بین داخل و خارج ایران را برقرار کردیم."

XS
SM
MD
LG