لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

کمپین فعالان بلوچ: دادگاه انقلاب زاهدان حضور در مسجد مکی را «جرم» می‌داند


مسجد مکی شهر زاهدان، استان سیستان و بلوچستان، ایران
مسجد مکی شهر زاهدان، استان سیستان و بلوچستان، ایران

کمپین فعالان بلوچ روز دوشنبه ۲۷ فروردین اعلام کرد به اسناد و اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد به برخی نمازگزاران مسجد مکی زاهدان پس از بازداشت گفته شده حضورشان در این مسجد «جرم» و «غیرقانونی» است.

این کمپین در کانال تلگرامی خود نوشت گروهی از مردم، به‌ویژه اهالی سیستان و بلوچستان که برای نماز به مسجد مکی مراجعه کرده‌اند، چندی بعد توسط نیروهای حکومتی بازداشت و با اتهام «اجتماع غیرقانونی» روبرو شده‌اند.

خبرگزاری «حال وش» که اخبار استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، نوروز امسال اعلام کرده بود که ماموران حکومتی از حضور پرشمار مسافران نوروزی در مسجد مکی و ملاقات با مولوی عبدالحمید جلوگیری می‌کنند.

مولوی محمد طیب اسماعیل زهی، فرزند مولوی عبدالحمید، از نیروهای حکومتی به‌دلیل جلوگیری از حضور مسافران نوروزی در مسجد مکی انتقاد کرد و در اینستاگرام نوشت: «چگونه و با چه حکمی» از ما می‌خواهید مهمانان را به داخل مسجد مكی راه ندهیم.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و مسجد مکی این شهر، از پاییز ۱۴۰۱ و همزمان با اعتراضات ۸ مهر ۱۴۰۱ مردم این شهر که به «جمعه خونین زاهدان» معروف شد، به کانون توجه مردم و نگرانی مقامات جمهوری اسلامی تبدیل شدند.

او از همان تاریخ هر هفته در خطبه‌های نماز جمعه به انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی و مقام‌ها و مسئولان رده‌بالای حکومت به‌خصوص علی خامنه‌ای پرداخته است.

بر اساس اسناد منتشر شده، در پاییز ۱۴۰۱ و همزمان با درخواست مقامات امنیتی برای بازداشت مولوی عبدالحمید، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با این درخواست مخالفت کرد و خواستار «بی‌آبرو» کردن او شد.

XS
SM
MD
LG