لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۸

اجرای حکم حبس حسین کوشکی‌نژاد و امیر شیبانی زاوه؛ بازداشت دو شهروند در زاهدان و راسک


زندان - آرشیو
زندان - آرشیو

منابع خبری و حقوق بشری از بازداشت چند شهروند از جمله حسین کوشکی‌نژاد، امیر شیبانی زاوه، و احمدعلی کوهکن، و عمر درستاران در شهرهای مختلف ایران خبر دادند.

امیر شیبانی زاوه، فعال مدنی در مشهد، در آخرین ویدئویی که در حساب اینستاگرام خود منتشر کرده، با خداحافظی از مخاطبانش اعلام کرده است که برای اجرای حکم یک سال حبس به زندان وکیل‌آباد در مشهد می‌رود.

این فعال مدنی هفته گذشته نیز با ارائه گزارشی از دادگاهش به ریاست «هادی منصوری» در شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی مشهد، اعلام کرده بود که قاضی او را به «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» از طریق رابطه با خانواده کشته شده‌ها و معترضان اعدام شده و همچنین به «تحریک آنها به قصد اغتشاش» متهم کرده است.

در جلسه دادگاه، یکی دیگر از اتهامات امیر شیبانی زاوه «پوشیدن شلوارک در راستای از بین بردن عفت عمومی» عنوان شده است.

بر اساس این اتهامات، شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد امیر شیبانی زاوه را به تحمل یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، و دو سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی محکوم کرده است.

همچنین، به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز پنج‌شنبه ۲۳ فروردین، حسین کوشکی‌نژاد، برادر رضا کوشکی‌نژاد که از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بوده است، برای اجرای حکم یک سال حبس بازداشت شد و به زندان اوین انتقال یافت.

بر اساس این گزارش، انتقال این فعال مدنی به زندان در نوزدهمین روز فروردین رخ داده است.

برای حسین کوشکی‌نژاد در سال ۱۴۰۲ پرونده‌ای قضایی در دادسرای خرم‌آباد گشوده شد و کیفرخواست آن با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» به دادگاه انقلاب اسلامی تهران فرستاده شد و در نهایت این فعال مدنی به یک سال حبس محکوم شد.

بر اساس این گزارش، احضاریه اجرای احکام برای حسین کوشکی‌نژاد پنجم اسفند سال گذشته از شعبه یک اجرای احکام دادسرای اوین برای او صادر شده بود، اما دادیار محمد مهردادی با درخواست تعلیق اجرای حکم او «به خاطر شرایط کاری‌اش» تا ۱۹ فروردین موافقت کرده بود.

برادر این فعال مدنی، رضا کوشکی‌نژاد نیز خرداد سال گذشته توسط نیروهای اطلاعاتی در خرم‌آباد بازداشت شده و برای تحمل دو سال حبس به زندان ایلام انتقال یافته است.

علاوه بر این، کمپین فعالین بلوچ گزارش داد که احمدعلی کوهکن، شهروند ساکن زاهدان پس از احضار به اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است.

بنا بر این گزارش، این شهروند از «مجروحان جمعه خونین زاهدان» در مهر ۱۴۰۱ بوده و ۱۸ فروردین توسط مأموران اداره اطلاعات زاهدان بازداشت شده است.

کمپین فعالین بلوچ همچنین گزارش داد که یک شهروند به نام عمر درستاران، اهل روستای جراغان در شهرستان راسک که «از طلاب یکی از مراکز دینی» در شهر پیشین از توابع شهرستان راسک بوده، بازداشت شده و به مکانی نامعلوم برده شده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در آخرین گزارش خود بر نقض فاحش حقوق بشر در ایران تأکید کرده است.

محمد مقیمی، وکیل دادگستری، پیش از این درباره گزارش جاوید رحمان به صدای آمریکا گفته که اگر فشارها و روشن‌گری‌ افکار عمومی نباشد، جمهوری اسلامی با شدت بیشتری حقوق بشر را نقض می‌کند، مخالفان را سرکوب می‌کند، و قتل‌های حکومتی را صدچندان می‌کند.

XS
SM
MD
LG