لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

حقوق شهروندی | محرومیت منیره عربشاهی و یاسمن آریانی از حق رفتن به مرخصی استحقاقی


یاسمن آریانی (راست) در کنار منیره عربشاهی
یاسمن آریانی (راست) در کنار منیره عربشاهی

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های حقوق بشری حاکی از محرومیت منیره عربشاهی و یاسمن آریانی از حق مرخصی استحقاقی، زخمی شدن یک کولبر با شلیک نیروهای سپاه پاسداران در ارتفاعات مرزی، محکومیت یک فعال کارگری به زندان و شلاق، تایید حکم زندان یک شهروند بهایی در دادگاه تجدید نظر، احضار و تهدید بستگان برخی از اعضای احزاب کردستانی در پیرانشهر، و بازداشت یک فعال محیط زیست در ایران است.

  • محرومیت منیره عربشاهی و یاسمن آریانی از حق داشتن مرخصی

فرزاد آریانی، پدر یاسمن آریانی و همسر منیره عربشاهی، دو فعال مدنی و مخالفان حجاب اجباری که به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند، روز سه‌شنبه ۱۱ آبان در فایل صوتی منتشر شده در اینستاگرام خانم آریانی، با اشاره به محرومیت این دو زندانی از برخی حقوق زندانیان از جمله حق داشتن مرخصی گفت، آنها نه اختلاس کردند، نه دزدی، نه قتل و نه جایی را تخریب کردند، آنها از عقاید خود دفاع کردند و با اهدای گل حرف‌شان را زدند.

آقای آریانی با بیان این که نزدیک به دو سال و هفت ماه از انتقال این دو فعال مدنی به زندان می‌گذرد،‌ خواستار اعطای مرخصی به آنها شد. او گفت در این مدت تنها چند روز به همسر و فرزند او مرخصی درمانی داده‌ شده و ضمن مخالفت با درخواست‌های آن دو برای دریافت مرخصی استحقاقی، گفته شده است که به دلیل فعالیت‌های‌شان مرخصی شامل حال آنها نمی‌شود.

  • محکومیت یک فعال کارگری به زندان و شلاق

اتحادیه آزاد کارگران از محکومیت کامیار فکور، به ۸ ماه زندان، ۵۰ ضربه شلاق و ۱۵میلیون تومان جریمه نقدی خبر داد.

اتحادیه آزاد کارگران روز سه شنبه ۱۱ آبان‌ با انتشار این خبر نوشت، این فعال کارگری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم عمومی مجرم شناخته شد، اما اجرای این حکم به مدت پنج سال به تعلیق درآمده است.

این اتحادیه ضمن محکوم کردن حکم صادره شده برای آقای فکور، و تاکید بر این که او «هیچ جرمی مرتکب نشده» و «فعالیت‌های وی در راستای دفاع از حقوق انسانی خود و کارگران بوده است»، خواستار لغو احکام صادره علیه آقای فکور و تمامی کارگران و فعالان جنبش‌های اعتراضی در ایران شد.

  • زخمی شدن یک کولبر با شلیک نیروهای سپاه پاسداران

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» بار دیگر از زخمی شدن یک کولبر با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در ارتفاعات مرزی ایران خبر داد.

به گزارش این سازمان حقوق‌بشری، روز دوشنبه ۱۰ آبان ماه در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران به سوی شماری از کولبران در ارتفاعات مرزی شوشمی، از توابع بخش نوسود واقع در شهرستان پاوه، کولبری به نام ارکان مصطفایی از ناحیه شکم به شدت مجروح شد.

به گزارش هه‌نگاو، وضعیت جسمانی این کولبر وخیم گزارش شده است.

  • تایید حکم زندان یک شهروند بهایی در دادگاه تجدید نظر

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «هرانا»، از تایید حکم منیژه اعظمیان، شهروند بهایی ساکن بابل، در دادگاه تجدیدنظر خبر داد و نوشت، شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران یک سال محکومیت او را که پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب بابل به اتهام «تبلیغ علیه نظام» صادر شده بود، عینا تایید کرد.

به گزارش این نهاد حقوق بشری،‌ منیژه اعظمیان روز ۲۴ فروردین‌ امسال توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان بابل بازداشت و پس از یک روز با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان این شهرستان آزاد شد. گفته می‌شود این شهروند بهایی چند روز پیش از بازداشت نیز به دفعات توسط ماموران اداره اطلاعات تحت بازجویی چند ساعته قرار گرفته است.

  • احضار و تهدید بستگان برخی از اعضای احزاب کردستانی در پیرانشهر

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» از احضار بستگان نزدیک به ده نفر از اعضای احزاب کردستانی توسط اداره اطلاعات پیرانشهر خبر داد و نوشت شماری از این افراد پس از احضار، مدت ۲۴ ساعت را در بازداشت سپری کرده‌اند.

این سازمان حقوق بشری با اشاره به اینکه اداره اطلاعات پیرانشهر خانواده شماری از اعضای این احزاب را تهدید به بازداشت و حتی اعدام کرده است، به نقل از یک منبع مطلع نوشت،‌ این فشارها پس از کشته شدن خدر (خضر) پیروتی‌نیا، یکی از نیروهای اطلاعات در روز ۱۳ مهر توسط افراد ناشناس، افزایش یافته است. گفته می‌شود حتی دو نفر از اعضای خانواده آقای پیروتی همراه نیروهای امنیتی به منزل شماری از بستگان اعضای احزاب کردستانی رفته و آنها را به مرگ تهدید کرده‌اند.

  • بازداشت یک فعال محیط زیست در مریوان

شبکه حقوق‌بشر کردستان از بازداشت نوید کهنه‌پوشی، فعال محیط زیست و از اعضای «انجمن چیای سبز مریوان»، پس از گروگان‌گیری چند ساعته برادرش توسط نیروهای امنیتی مریوان خبر داد.

این نهاد حقوق‌بشری با اعلام این خبر گفت، روز یکشنبه ۹ آبان در پی حضور نیروهای امنیتی در منزل خانوادگی نوید کهنه‌پوشی و عدم حضور او،‌ برادر او را بازداشت کردند و به خانواده‌اش گفتند تا زمانی که نوید کهنه‌پوشی خودش را به اداره اطلاعات معرفی نکند، فرزند دیگرشان در بازداشت خواهد ماند.

بنابراین گزارش، نوید کهنه‌پوشی چند ساعت پس از بازداشت برادرش به دفتر اداره اطلاعات مریوان مراجعه کرد و در پی بازداشت او، برادرش آزاد شد.

XS
SM
MD
LG