لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

نخستین فیلم حسین رجبیان را در برنامه اکران صدای آمریکا ببینید


از راست به چپ: حسین رجبیان، مهدی رجبیان٬ یوسف عمادی
از راست به چپ: حسین رجبیان، مهدی رجبیان٬ یوسف عمادی

حسین رجبیان، عکاس و فیلمساز مستقل ایرانی در اعتراض به حکم قضایی صادر شده علیه خود و همکارانش، نخستین فیلمش را به طور رایگان روی اینترنت منتشر خواهد کرد.

''مثلث واژگون'' اولین ساخته سینمایی حسین رجبیان به روش دیجیتال سینما در فضای تصویری سیاه و سفید فیلمبرداری و کارگردانی شده است. فیلمبرداری این فیلم از انتهای بهمن ۱۳۹۱ تا میانه اردیبهشت ۱۳۹۲ به دلیل بارش برف در ارتفاعات البرز مرکزی در کوهستان شمالی ایران طول کشیده است.

حسین رجبیان فیلمساز، برادرش مهدی رجبیان و همچنین یوسف عمادی که هر دو موسیقی‌دان هستند، در پی تایید حکم سه سال زندان در دادگاه تجدید نظر، در آستانه حبس قرار گرفته‌اند.

این سه تن ابتدا هرکدام به پنج سال حبس به اتهام توهین به مقدسات و یک سال حبس برای تبلیغ علیه نظام و جریمه نقدی چند میلیون تومانی محکوم شده‌ بودند که این احکام در دادگاه تجدیدنظر کاهش پیدا کرد.

سازمان عفو بین الملل صدور این احکام را نشانه دیگری از محدود کردن آزادی بیان و وضعیت نامناسب نظام قضایی ایران دانسته که منجر به سرکوب هنرمندان شده است.

بهمن ماه سال گذشته نیز، ۱۶۵ هنرمند، نویسنده و کنشگر مدنی با انتشار بیانیه‌ای به صدور احکام سنگین قضایی علیه دو آهنگساز و یک فیلمساز در ایران اعتراض کردند.

چهره‌هایی چون جعفر پناهی، محسن نامجو، شهرنوش پارسی‌پور، مهرانگیز کار، شاهین نجفی، رعنا منصور و حامد نیک‌پی در این بیانیه با شرح شکنجه و اعتراف اجباری این سه هنرمند نوشتند: "صدور چنین حکم‌هایی از سوی نهادهای قضایی، بیشتر می‌تواند در مورد جانیان باورپذیر باشد تا هنرمندان. اما متاسفانه در ایران امروز، مجازات‌های به مراتب شدیدتری را برای هنرمندان به نسبت جنایتکاران شاهدیم."

''مثلث واژگون'' اولین ساخته سینمایی حسین رجبیان را از برنامه "اکران" صدای آمریکا نیز می‌توانید تماشا کنید.

XS
SM
MD
LG