لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

برادران رجبیان، آهنگساز و فیلمساز در اوین زندانی شدند


 از راست به چپ: حسین رجبیان، مهدی رجبیان٬ یوسف عمادی
از راست به چپ: حسین رجبیان، مهدی رجبیان٬ یوسف عمادی

برادران رجبیان، دو آهنگساز و فیلمسازی که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب به اتهام توهین به مقدسات به سه سال زندان محکوم شده بودند، یکشنبه برای اجرای حکم به زندان اوین برده شدند.

مهدی و حسین رجبیان به سه سال زندان محکوم شده اند. هنوز معلوم نیست یک آهنگساز دیگر نیز به زندان برده شده یا خیر.

پیشتر، برخی منابع که اخبار مربوط به حقوق بشر در ایران را پوشش می دهند از احضار یک فیلمساز و دو آهنگساز برای گذراندن حبس خود خبرداده‌اند.

بنابر برخی گزارش ها، مهدی رجبیان و یوسف عمادی آهنگساز و حسین رجبیان، فیلمساز تا ۱۱ خرداد فرصت داشتند که خود را برای اجرای حکم به دادستانی معرفی کنند.

مهدی رجبیان و یوسف عمادی و حسین رجبیان بردار مهدی رجبیان، هر کدام به سه سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شدند.

دادگاه انقلاب با حکم قاضی مقیسه هر یک از این سه هنرمند را به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام ابتدا به شش سال زندان محکوم کرده بود. این احکام در دادگاه تجدید نظر به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی تغییر کرد.

خبر بازداشت این سه هنرمند به دست نیروهای امنیتی سپاه پاسداران در مهر ماه سال ۱۳۹۲ منتشر شد. مهدی رجبیان در همان سال در حال ضبط پروژه پژوهشی تاریخ ایران به روایت سه تار بود. حسین رجبیان هم پس از به پایان رساندن اولین فیلم سینمایی‌اش بازداشت شد.

انتشار خبر بازداشت این سه تن با واکنش صدها خبرنگار و هنرمند سینما و موسیقی مواجه شد که از علی جنتی، وزیر ارشاد خواستار آزادی بی قید و شرط آنها شده بودند.

این بازداشت در گزارش سالانه احمد شهید، گزارشگر ویژه امور حقوق بشر ایران نیز بازتاب داشت.

این سه هنرمند با گذراندن بیش از دو ماه زندان انفرادی در بند دوی الف زندان اوین پس از محاکمه با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

XS
SM
MD
LG