لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

مونا بختیاری با اعلام خبر سوء قصد به جان مادرش ناهید شیرپیشه در زندان، خواستار آزادی فوری اقوامش شد


مونا بختیاری، خواهر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ - آرشیو
مونا بختیاری، خواهر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ - آرشیو

مونا بختیاری، که برادرش پویا در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ کشته شد و مادرش ناهید شیرپیشه و پدرش منوچهر بختیاری به جرم دادخواهی به زندان افتادند، می‌گوید جان پدر و مادرش در زندان‌های جمهوری اسلامی در خطر است.

او چهارشنبه ششم تیرماه با انتشار یک پیام ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی گفت: «مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته بارها قول دادند با اعزام مادرم به مرخصی موافقت کنند، اما امروز که به ملاقاتش رفتم متوجه شدم در زندان مورد سوء قصد و ضرب و شتم قرار گرفته است.»

مونا بختیاری در این پیام ویدئویی با ابراز نگرانی در مورد وضعیت سلامتی پدرش، منوچهر بختیاری، و لزوم اعزام او به بیمارستان برای انجام عمل جراحی، خواستار آزادی فوری پدر و مادرش از زندان شد.

این عضو خانواده دادخواه بختیاری همچنین گفت: «ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دو ماه قبل با احضار و بازجویی از من خواستند با آنها همکاری کنم و اطلاعات عمه و عموهایم را به آنها بدهم که من این درخواست را رد کردم. آنها همچنین از من تعهد گرفتند تا هیچ فعالیتی در فضای مجازی و اطلاع‌رسانی نداشته باشم تا در مقابل با مرخصی مادرم موافقت کنند، اما به این قول هم به بهانه‌های پست‌های اخیر عمه و عمویم در فضای مجازی، عمل نکردند.»

صبا بختیاری، عمه مونا، در پاسخ به این ادعای مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «گفته‌اید که پدر و مادر پویا را من تحریک کرده‌ام، خیر، ما همه پای خون فرزندمان ایستادیم.»

او با اشاره به خواست همه خانواده‌های دادخواه اضافه کرد: «محرک، گلوله‌ای بود که شما شلیک کردید و خونی که شما ریختید؛ اما بدانید خون فرزندان ایران گریبانتان را گرفته و زمین‌تان خواهد زد.»

ناهید شیرپیشه مادر پویا بختیاری و از مادران دادخواه آبان ۹۸ در تاریخ ۲۰ تیر ۱۴۰۱ بازداشت و به اتهام آنچه حکومت ارتباط با «سرویس جاسوسی بیگانه» عنوان کرده است، متهم شد.

منوچهر بختیاری، پدر پویا، کارزاری بین‌المللی را برای «دادخواهی جان فرزندش و کلیه جان‌باختگان» در چهل سال حکومت جمهوری اسلامی راه‌اندازی کرد، که بابت این اقدام به ۳ سال و نیم حبس محکوم شد.

پدر دادخواه پویا بختیاری در اردیبهشت ماه امسال و در پی پرونده‌سازی در زندان برای او، بار دیگر محاکمه و به «۱۳ ماه و ۱۵ روز حبس» اضافه محکوم شد.

پویا بختیاری متولد ۱۹ شهریور ۱۳۷۱ بود، که در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در جریان اعتراضات مردم در مهرشهر کرج از ناحیه جمجمه مورد اصابت گلوله ماموران حکومت جمهوری اسلامی قرار گرفت و کشته شد.

XS
SM
MD
LG