لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

هرانا از رد درخواست اعاده دادرسی پیام ولی، شهروند بهائی زندانی، از سوی دیوان عالی کشور خبر داد


پیام ولی، شهروند بهائی محبوس زندان قزلحصار کرج
پیام ولی، شهروند بهائی محبوس زندان قزلحصار کرج

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، روز یکشنبه از قول یک منبع آگاه، از رد درخواست اعاده دادرسی پیام ولی، شهروند بهائی زندانی، از سوی دیوان عالی جمهوری اسلامی خبر داد.

بر اساس این گزارش، یک منبع آگاه نزدیک به خانواده پیام ولی، ضمن تایید این خبر، به هرانا گفته است «درخواست اعاده دادرسی این زندانی اوایل بهمن ماه ۱۴۰۲ توسط عالی‌ترین مرجع قضایی ایران رد شد.»

پیش از تعطیلات نوروز هم درخواست مرخصی این شهروند بهائی، که دوران محکومیت حبس خود را در زندان قزلحصار کرج سپری می‌کند، با مخالفت رئیس کل دادگستری استان البرز و دادستان کرج روبرو شد.

پیام ولی دوم مهر ۱۴۰۱، ضمن تفتیش منزلش در کرج، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و اوایل اسفند همان سال، در شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی محکوم شد.

او به اتهام آنچه «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده، به ده سال حبس، بابت «اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر» به پنج سال زندان، و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محوم شد.

دو سال ممنوعیت خروج از کشور پس از تحمل ایام حبس، و دو سال اقامت اجباری در شهرستان یاسوج همراه با معرفی هفتگی خود به دادگاه انقلاب، به عنوان «مجازات تکمیلی» برای پیام ولی صادر شده است.

دیده بان حقوق بشر در گزارشی که ۱۳ فروردین منتشر شد، اقدامات جمهوری اسلامی در آزار و اذیت بهائیان در ایران را در حیطه «جنایت علیه بشریت» دانست و گفت این موضوع باید در دادگاه بین‌المللی کیفری بررسی شود.

چهل و سه نهاد ایرانی و بین‌المللی از جمله دیدبان حقوق بشر، اوایل فروردین در نامه‌ای خطاب به شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان در امور ایران و کمیته حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه گذشته، ضمن ابراز نگرانی عمیق از سرکوب جامعه بهائیان ایران، گفت واشنگتن از همه ابزارهای موجود برای مقابله با نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG