لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

نامه جامعه جهانی بهایی به حسن روحانی: بی‌عدالتی سازمان‌یافته علیه بهاییان متوقف شود


جامعه جهانی بهایی روز سه شنبه ۱۶ شهریور ماه با صدور بیانیه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، وی را به پایان "مظالم شدید اقتصادی" بر جامعه بهایی ایران در داخل کشور ترغیب کرد.

این بیانیه در عین حال توجه آقای روحانی را به "تناقض شدید" بین اظهارات دولت تدبیر و امید در زمینه عدالت برای کل اتباع ایرانی جلب کرده و می گوید "مظالم اقتصادی علیه جامعه بهایی ایران برای تقریبا چهل سال ادامه داشته و متاسفانه بعد از آغاز کار دولت جنابعالی نشانه ای بهبود وضع به چشم نمی خورد."

بیانیه اخیر با ارجاع به سخنان حسن روحانی که مردم ایران را به "شاخه های یک درخت تنومند" تشبیه کرده بود می گوید تاریخ ۱۷۰ ساله بهاییان در ایران گواه وفاداری آنان در راه خدمت به وطن است.

این بیانیه می گوید مخالفت متعصبین مذهبی برخوردار از حکومت های وقت علیه پیروان دیانت بهایی جان و مال و مسکن و شغل آنان و همچنین اماکن مقدسه و قبرستان های آنان در معرض خطر قرار گرفت و پس از انقلاب ۱۳۵۷ روند سرکوب به "یکی از سیاست های اصلی حکومت ایران" بدل شد.

این بیانیه به اخراج کارمندان بهایی از ادارات دولتی و غیردولتی و کارخانجات، موانع بر سر راه صدور و تمدید جواز کسب، مصادره اموال، عدم صدور جواز کار و حق کسب و کار، غصب مایملک و سپرده های بانکی، محرومیت جوانان از تحصیل و ورزش اشاره می کند و خطاب به حسن روحانی می گوید "این سیاست آپارتاید اقتصادی" علیه بخش بزرگی از جمعیت ایران پیامدهای منفی انکارناپذیری بر پویایی اقتصاد کشور داشته و ایران را از یک سرمایه انسانی و مالی محروم کرده است.

بیانیه جامعه بهایی در ادامه از جمله سوال می کند که "سیاست عمدی" دولت برای ایجاد فقر در بخشی از شهروندان خود چطور توجیه می شود؟ برنامه ریزی برای خارج کردن جمعیتی از چرخه اقتصادی کشور با کدام معیار دینی و مدنی منطبق است؟ و تناقض بین این "بی عدالتی سیستماتیک" و اشتیاق به همکاری با جامعه بین الملل چطور از بین می رود؟

این بیانیه در ادامه خطاب به رئیس جمهوری ایران می گوید که جامعه جهانی بهایی انتظار دارد که وی دستور دهد تا بی عدالتی های اقتصادی نیز مورد رسیدگی قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG