لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۰

مرخصی پنج روزه برای یکی از رهبران بهایی ایران بعد از ۹ سال زندان


رهبران جامعه بهایی ایران که به اتهام "جاسوسی برای اسرائیل" هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند. فریبا کمال‌آبادی نفر سمت چپ است.
رهبران جامعه بهایی ایران که به اتهام "جاسوسی برای اسرائیل" هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند. فریبا کمال‌آبادی نفر سمت چپ است.

مسئولان زندان‌های ايران به فريبا کمال آبادی، يکی از رهبران زندانی جامعه بهائيان ايران موسوم به "ياران ايران" پنج روز مرخصی داده‌اند.

خانم کمال آبادی در سال ۲۰۰۸ همراه با هفت تن ديگر از رهبران جامعه بهائيان ايران به اتهام "جاسوسی برای اسرائيل،" "توهين به مقدسات مذهبی" و "تبليغ عليه نظام:" بازداشت و به ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

با این حال دوران محکوميت آنها در سال ۲۰۱۰ میلادی در دادگاه استيناف، با حذف اتهام جاسوسی برای اسرائيل، به ۱۰ سال زندان کاهش يافت.

سیمین فهندژ سخنگوی جامعه جهانی بهایی و نماينده جامعه جهانی بهايی در سازمان ملل متحد در گفت و گو با صدای آمریکا دليل اين مرخصی را "ديدن نوه" ذکر کرد و در عین حال گفت این مرخصی لزوما "نشانۀ رأفت" حکومت جمهوری اسلامی ايران نیست.

سخنگوی جامعه جهانی بهائی در اين مصاحبه یک بار دیگر از رهبران جمهوری اسلامی خواست تمامی رهبران بهائی ايران را آزاد کنند.

فريبا کمال آبادی، ۵۲ ساله، متخصص "روانشناسی رشد" و مادر سه فرزند، در دوران جوانی و با روی کار آمدن نظامی اسلامی در ايران، مانند هزاران نفر ديگر از هم کيشان خود به خاطر اعتقاد به آئين بهايیت، از فرصت تحصيل محروم شد.

XS
SM
MD
LG