لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

گزارش کمیسیون بین المللی "آزادی مذهبی" آمریکا: وضعیت ایران بدتر شده است


گزارش کمیسیون آزادی مذهبی می گوید بهائیان ایران بیش از هر اقلیت مذهبی در ایران تحت فشار هستند.
گزارش کمیسیون آزادی مذهبی می گوید بهائیان ایران بیش از هر اقلیت مذهبی در ایران تحت فشار هستند.

کمیسیون بین المللی "آزادی مذهبی" در ایالات متحده، روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه گزارش سالانه خود را در زمینه وضعیت آزادی مذهبی در کشورهای مختلف منتشر کرد.

در این گزارش، نام جمهوری اسلامی ایران در فهرست کشورهای ردیف اول ناقض آزادی های مذهبی منتشر شده و آمده است که وضعیت آزادی مذهبی در ایران طی سال گذشته، همچنان وخیم بوده است.

گزارش کمیسیون بین المللی "آزادی مذهبی" همچنین درباره وضعیت اقلیت بهایی به طور روشن از سخت گیری های حکومت ایران گفته و تاکید کرده است که بهایی ها مورد آزار و محدویتهای شدیدتری واقع شدند.

بنا بر این گزارش، دستگاه قضایی و امنیتی در ایران با کسانی که به دین مسیح گرویده اند، برخورد کرده است. گروه های مدافع حقوق بشر در طی این دوره موارد بیشتری از آزارهای جسمی و ضرب و جرح مسیحیان در زندان را گزارش کردند. تعداد مسیحیان در بازداشت و زندانی تا اردیبهشت ۱۳۹۵، به ۹۰ نفر رسیده است.

همچنین در گزارش کمیسیون بین المللی آزادی مذهبی در ایالات متحده آمده است که مسلمانان سنی در ایران با محدودیت هایی مواجه اند.

براساس این گزارش، تبلیغات منفی و ضدیت با یهودیان و هدف گیری اعضای جامعه یهودی به اتهام رابطه با اسراییل طی سال ۲۰۱۵ از سوی دولت جمهوری اسلامی ادامه داشت.

شهلا آراسته از گزارش کمیسیون بین المللی آزادی مذهبی می گوید

در چند سال اخیر چندین وکیل مدافع به دلیل دفاع از بهاییان و مسیحیان، از سوی دادگاه انقلاب به حبس و مجازات محکوم شده اند. از جمله از محمدعلی طاهری بنیانگزار گروه "عرفان حلقه" نام برده شده، که سال گذشته به عنوان "مفسد فی الارض" محکوم به اعدام شده است.

با این که آمریکا و گروه ۵+۱ با ایران بر سر برنامه اتمی ایران به توافق رسیدند، اما این توافق، نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی ایران را در بر نمی گیرد.

دولت آمریکا همچنان تحریم ها در مورد نقض حقوق بشر و نیز حمایت از تروریسم توسط ایران را ادامه داده است.

مقام های تهران و مسولان نهادها و افراد دیگری که مسول نقض حقوق بشر و آزادی های مذهبی در ایران هستند، از ورود به آمریکا محروم هستند و دارایی های آنها نیز مسدود شده است.

XS
SM
MD
LG