لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

امیدواری هندی ها به تصمیم ایران برای افزایش واردات برنج از هند


هند بزرگترین صادرکننده برنج باسماتی در جهان است. اما قیمت این کالا در هند در دو سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است. خبرگزاری بلومبرگ می گوید کشاورزان هندی امیدوارند ایران با افزایش واردات این کالا مانع از کاهش بیشتر قیمت برنج باسماتی شود.

کاهش قیمت برنج باسماتی در هند دو سال پیش شروع شد. به طوری که قیمت یک تن باسماتی در سال ۲۰۱۳ از ۱۶۰۰ دلار به ۷۰۰ دلار کاهش یافت. دلیل این کاهش تصمیم ایران برای کاهش واردات برنج از هند بود.

در واقع ایران بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ میلادی واردات باسماتی را ۳۵ درصد کاهش داد و جای خود را به عنوان بزرگترین خریدار باسماتی به کشور عربستان داد.

تصمیم ایران برای کاهش واردات باسماتی به ضرر کشاورزان هندی تمام شد.

امیدواری هندی ها به تصمیم ایران برای افزایش واردات برنج از هند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

ولی خبرگزاری بلومبرگ می گوید ایران می خواهد ظرف دو ماه آینده از محدودیت بر سر راه واردات باسماتی از هند کم کند و این تصمیم کشاورزان هندی را که در دو سال گذشته متضرر شده اند، امیدوار کرده است.

وزارت جهاد کشاورزی ایران هم خبر آزاد شدن واردات برنج را تایید کرده است.

درست یک سال پیش محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران اعلام کرده بود به واردات برنج نیازی نیست. آقای نوبخت گفته بود برنج استان های شمالی ایران روی دست کشاورزان مانده است.

همان زمان بعضی از شالیکاران ایرانی از میزان بالای واردات برنج و نبود خریدار برای محصولات شان ناراضی بودند.

در سال های اخیر بین وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت بر سر تعیین معیار مشخصی که میزان تولید داخلی و واردات را تنظیم کند اختلاف بوده است.

خبرگزاری بلومبرگ می گوید انتظار می رود در یک سال آینده کل واردات برنج ایران به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد که ۱۰۰ هزار تن بیشتر از سال قبل خواهد بود.

XS
SM
MD
LG