لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

عضو شورای شهر تهران از دفن مومیایی احتمالی رضاشاه خبر داد


محمد جواد حق شناس، عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد از منابعی موثق اطلاع یافته است جسد مومیایی کشف شده در شهر ری، که ممکن است متعلق به رضاشاه پهلوی باشد، بر اساس دستور مقامات دفن شده است.

او نامی از این مقامات نبرد، اما روز شنبه هشتم اردیبهشت گفت برخی دستگاه‌های دولتی، از جمله آستان عبدالعظیم، مقام‌های قضایی، مقام‌های انتظامی و مقام‌های میراث فرهنگی باید در واکنش به خواست‌ مردم در مورد هویت و سرنوشت مومیایی یافت شده توضیح بدهند.

گزارش‌های حاکی از کشف جسد مومیایی شده در شهرری با واکنش شاهزاده رضا پهلوی، نوه رضا شاه روبه‌رو شد، که در بیانیه‌ای به نمایندگی از سوی خانواده پهلوی، خواستار تحقیقات علمی مستقل درباره هویت جسد شده است.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین خواهان نشانی از محل دفن رضا شاه و امکان شناسایی آن برای عموم است.

هفته گذشته با انتشار خبر کشف مومیایی منتسب به رضاشاه، تعدادی از مردم در محل کشف پیکر مومیایی اجتماع کردند، که عده ای از آنها بازداشت شدند.

کارگران سوم اردیبهشت در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیده بودند.

خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته سعی در نفی حکومت پهلوی داشت اما در اعتراضات دی ماه، مردم معترض با شعارهایی از رضا شاه پهلوی به نیکی یاد کردند.

رضا شاه پهلوی بعد از کنار گذاشتن سلسله قاجار، پادشاهی پهلوی را در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تاسیس کرد و تا سال ۱۳۲۰ در قدرت بود.

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۴ در تبعید در آفریقای جنوبی درگذشت، اما پیکر وی بعد از مدتی به تهران منتقل و در شهر ری دفن شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG