لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

واکنش کاربران شبکه های اجتماعی به کشف مومیایی احتمالی رضا شاه


آخرین تصویر از جسد رضا شاه پهلوی قبل از تشییع در حرم عبدالعظیم شهر ری در سال ۱۳۲۹
آخرین تصویر از جسد رضا شاه پهلوی قبل از تشییع در حرم عبدالعظیم شهر ری در سال ۱۳۲۹

انتشار خبرها و تصاویر مربوط به پیدا شدن یک مومیایی در ایران، که گفته می‌شود احتمالا متعلق به رضا شاه، موسس سلسله پادشاهی پهلوی است، واکنش‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

پیام‌هایی که روز سه شنبه چهارم اردیبهشت، یک روز پس از پیدا شدن مومیایی در محوطه شاه عبدالعظیم شهر ری، در فضای مجازی منتشر شد از یک سو به اقدامات رضا شاه در نوسازی ایران و تشکیل کشوری مدرن اشاره داشت و از سوی دیگر به ترس جمهوری اسلامی از پیدا شدن مومیایی او.

معمار ایران مدرن

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به بهانه پیدا شدن مومیایی، به اقدامات عمرانی رضاشاه در دوران پادشاهی او اشاره کرده و اقدامات او در حوزه راه سازی، ساماندهی دیوانسالاری، آموزشی و بهداشتی را برشمردند.

کاربری نوشته است که موضوع بیرون کشیدن مومیایی رضاشاه تنها مسئله خانواده پهلوی نیست. او نوشته است: «رضا شاه به همه ما مربوط است. به هرکسی که از پل ورسک و خطوط ریلی و جاده ای ایران عبور کرده، از اداره پست مدرن، شهربانی، ثبت احوال، شناسنامه، استفاده کرده مربوط است.»

کاربر دیگری نوشته است: «رضاشاه یک ایران ویران را تحویل گرفت و در کمتر از دو دهه بدون پول نفت آن را در قالب کشوری منظم و مدرن تحویل جانشینش داد. اگر بعد از قاجار، پرانتز پهلوی باز نمی‌شد و ایران مستقیما دست آخوندها می‌افتاد، امروز ما چیزی بودیم شبیه افغانستان دوران طالبان؛ تا بیخ در جنگ، تحجر و قومگرایی.»

ترس جمهوی اسلامی از مومیایی رضا شاه

برخی دیگر از کاربران نیز به ویران کردن مقبره او توسط صادق خلخالی در اوایل انقلاب اشاره کرده و نوشته اند که حکومت جمهوری اسلامی هنوز حتی از مومیایی رضاشاه می‌ترسد.

کاربری نوشته است: «واقع بین باشیم: جمهوری اسلامی نه تنها از پیکر رضاشاه بلکه از آرامگاه کوروش و پیکر بسیاری از سرداران مشروطه و آزادی خواه ایران میترسد. من‌مرده پرست نیستم ولی وقتی حکومتی به مومیایی رحم نمیکند به جان ها رحم‌ نخواهد کرد.»

عباس میلانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ نیز نوشته است: «یافت شدن جسدی مومیایی در مکانی که مقبره رضا شاه بود و خلخالی به کور دلی و با صرف ملیون ها «ویرانش» کرد، آنهم در زمانی که در تظاهرات ضد رژیم شعارهایی به نفع رضا شاه داده شد، هم کابوس رژیم است و هم موید این واقعیت که تاریخ را مستبدان به زور و تزویر، یا بیل و بولدزر، نمی‌نویسند.»

یادآوری شعار «رضاشاه روحت شاد»

برخی از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز به اعتراض‌های اخیر اشاره داشته است که در آن از رضا شاه به نیکی یاد شد.

یکی از کاربران نوشته است که همین چهار ماه پیش بود که مردم در شهرهای مذهبی مشهد قم و اصفهان فریاد زدند رضا شاه روحت شاد ومعلوم شد که چرا حکومت از جنازه او هم میترسد.

یکی دیگر از کاربران نیز توشته است که جمهوری اسلامی حدود چهل سال از تریبون های رسمی شعار داد که رضا شاه ظالم و خائن بود اما امسال مردم در مذهبی ترین شهرها فریاد زدند رضا شاه روحت شاد به همین دلیل هم از او می ترسند.

تعدادی از کابران هم نظر برخی از مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی را بازتاب داده و پیدا شدن مومیایی رضا شاه را رد کردند. این در حالیست که برخی از مقامات شهری بلافاصله پیدا شدن این مومیایی را تایید کرده بودند.

شاهزاده رضا پهلوی، نوه رضاشاه نیز در دومین بیانیه خود به این مناسبت اعلام کرد که پس از «بررسی تمام شواهد و جوانب» او و خانواده سلطنتی به این نتیجه رسیدند که پیکر پیدا شده، «به احتمال بسیار قوی» به رضا شاه تعلق دارد.

دو روز پیش، در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، کارگران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیدند.

خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد. ا

و همچنین گفت که جنازه به هرکس متعلق باشد، ارزش میراثی دارد و باید حفظ شود.

بعد از این اظهارنظرها، برخی رسانه‌های حکومتی سعی در رد موضوع را کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG