لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

مقام منصوب خامنه‌ای در شورای انقلاب فرهنگی در بریتانیا؛ محصل در غرب، مدافع سانسور و طرح عفاف در ایران


رضا عاملی که منصوب رهبر در شورای عالی انقلاب فرهنگی است، از عاملان طرف عفاف و همچنین سانسور گسترده اینترنت است.
رضا عاملی که منصوب رهبر در شورای عالی انقلاب فرهنگی است، از عاملان طرف عفاف و همچنین سانسور گسترده اینترنت است.

یک رسانه‌ بریتانیایی می‌گوید رضا عاملی در زمینه مهاجرت به دولت بریتانیا مشاوره حقوقی داده است. رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی است که نقش پررنگی در تغییرات نهاد دانشگاه در ایران دارد و از سویی آقای عاملی یکی از عوامل شناخته شده قطع اینترنت در ایران است.

روزنامه تایمز لندن در گزارشی که روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه منتشر کرد، نوشت سید رضا عاملی با داشتن سمتی چون مدیریت کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا، برای ارائه مشاوره حقوقی در زمینه مهاجرت، از سوی دولت بریتانیا مورد تایید قرار گرفته است.

محصل در آمریکا و بریتانیا، آخوند در ایران

نام کامل او سید سعیدرضا عاملی رنانی است. او متولد ۱۳۴۰ در کرج، می‌گوید کشاورز زاده است اما خانواده اصالتا اصفهانی او تباری از منطقه جبل عامل لبنان دارد. در اواخر دوران پهلوی او به همراه برادر بزرگترش به آمریکا رفت. پس از تحصیل در دبیرستان در رشته مهندسی مکانیک وارد دانشگاه سکرمنتو شد. البته در سایت دانشگاه سکرومنتر نشانی از فارغ التحصیلی او نیست و به نظر می‌رسد همزمان با انقلاب ایران به تهران بازگشته است. از سال ۱۳۶۰ به حوزه علمیه رفت و مدتی سابقه حضور در جبهه جنگ با عراق را دارد. او بعد از جنگ در دانشگاه تهران در رشته جامعه شناسی تحصیل کرد. به نوشته سایت‌های ایرانی او تحصیلات تکمیلی را در دوبلین (کارشناسی ارشد جامعه شناسی ارتباطات) و دانشگاه رویال هلووی لندن ادامه داد.
رضا عاملی اوایل دهه هشتاد خورشیدی به تهران بازگشت و کم کم وارد سمت‌های حکومتی شد.

نزدیک به روحانی، منصوب خامنه‌ای

رضا عاملی (راست) از زمان دولت حسن روحانی در سمت‌های حکومتی وارد شد.
رضا عاملی (راست) از زمان دولت حسن روحانی در سمت‌های حکومتی وارد شد.

سید رضا عاملی در اواسط دولت روحانی به عنوان استاد تمام ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی و استاد وابسته دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران مورد مشاوره دولت روحانی بود. او همچنین حضور مستمری در نشست مشاوران بیت رهبری داشت تا جایی که وقتی دیماه ۱۳۹۷ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شد، کسی از حضور نام او تعجب نکرد. البته برخی نزدیکی او به وحید حقانیان را دلیل انتصاب او دانستند. همزمان با حکم خامنه‌ای برای او، حسن روحانی هم آقای عاملی را به مدت چهارسال به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب کرد.

شورای انقلابی از ۵۷ تا امروز

در اولین سالهای انقلاب که درگیری بین حکومت و دانشگاه افزایش یافت، آیت الله روح الله خمینی در سال ۱۳۵۹ ستاد انقلاب فرهنگی را تشکیل داد که بعدها شورای عالی انقلاب فرهنگی نامیده شد. هسته اولیه این نهاد انقلابی افرادی چون فارسی بودند. بعدها افرادی چون محمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدوی کنی به آن اضافه شدند. این شورا نقش اصلی در سرکوب و تسویه نهاد دانشگاه در دهه نخست بعد از انقلاب را بر عهده داشت.
از زمان رهبری آیت الله علی خامنه‌ای او نیز از این نهاد استفاده کرده است.

نقش عاملی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

رضا عاملی در مقام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش مهمی در این نهاد دارد. از جزئیات تصمیمات او در این شورا اطلاع دقیقی نیست اما رضا عاملی است که مصوبات جلسات این نهاد را به اطلاع رسانه‌ها می‌رساند. او گاهی از بازنگری در حدود ۲۰۰ رشته دانشگاهی از سوی نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر می‌دهد و گاهی هم از صدور احکام روسای دانشگاه‌های کشور. مثلا در شهریور گذشته او در خبری از انتصاب روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کرمان، ایلام، بوشهر، و بریجند خبر داد. یا کمی بعد از انتصاب روسای شانزده دانشگاه از جمله کاشان، بجنورد، ارومیه، جهرم، شیراز و نیشابور خبر داد.

بخشی از کار او و همکارانش در شورای عالی انقلاب فرهنگی قانونگذاری است. مثلا تابستان امسال او خبر داد که ماده واحده تقویت زیرساخت‌های وزارت بهداشت و درمان در حوزه آموزش پزشکی و دندانپزشکی همراه با افزایش ظرفیت دانشجوی دندانپزشکی تصویب شد.

با اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید فقط نهاد مجلس شورای اسلامی متولی تصویب قوانین است اما شورای عالی انقلاب فرهنگی با حمایت رهبر جمهوری اسلامی در این امر دخالت دارد.

سه سال پیش رضا عاملی از تصویب کلیات سند عفاف و حجاب خبر داد.

رضا عاملی در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران یکی از عناصر اصلی در شورای عالی فضای مجازی و دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده که به قطع اینترنت برای چندین روز منجر شد.

XS
SM
MD
LG