لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

تجمع کنکوری‌ها مقابل سازمان سنجش: مصوبه «شورای عالی انقلاب فرهنگی» لغو شود


تجمع اعتراضی داوطلبان کنکور مقابل سازمان سنجش آموزش کشور (سه‌شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱)
تجمع اعتراضی داوطلبان کنکور مقابل سازمان سنجش آموزش کشور (سه‌شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱)

جمعی از «داوطلبان کنکور» امروز سه‌شنبه با تجمع مقابل «سازمان سنجش آموزش کشور» نسبت به مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور سال ۱۴۰۲ اعتراض کردند.

بر اساس فیلم‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از کاربران توییتر، این داوطلبان معترض در تجمع سه‌شنبه بیست و پنجم مرداد شعارهایی مانند «عدالت آموزشی - حق مسلم ماست»، «مصوبه شورا – بر ضد ما محرومان» و «فریاد تک تک ما – لغو مصوبه شورا» را سر داده‌اند.

یک خانم شاغل در آموزش و پرورش در توییتی نوشته است که کمیسیون‌های مجلس بارها درباره «عواقب» مصوبه‌های کنکور ۱۴۰۲ به «شورای عالی فرهنگی» تذکر دادند «ولی کو گوش شنوا.»

سازمان سنجش آموزش کشور که زیر نظر دولت جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، بیست و ششم تیرماه اعلام کرد که «کنکور ۱۴۰۲» براساس مصوبه «شورای عالی انقلاب فرهنگی» که نهادی حاکمیتی است و برخی از اعضای آن را آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌کند، برگزار خواهد شد.

ماده واحده مناقشه‌برانگیز «تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» مصوب پانزدهم تیرماه ۱۴۰۰ که در «شورای عالی انقلاب فرهنگی» به تصویب رسیده، بر «اعمال ۶۰ درصد سوابق تحصیلی» و «حذف سوالات چهار درس عمومی» در فرایند برگزاری آزمون عمومی کنکور پس از پایان دوره متوسطه تاکید دارد.

از سوی دیگر، محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات، و فناوری بیست و ششم تیر با تاکید بر «اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی» اعلام کرده بود که «تلاش می‌کنیم» مصوبه شورا در خصوص کنکور ۱۴۰۲ را «به بهترین نحو اجرایی کنیم.»

وب‌سایت «خبرآنلاین» با انتشار تصایری،‌ گزارش داده است که در تجمع امروز مقابل سازمان سنجش آموزش، «احمد توکلی» نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی که ریاست مجموعه‌ای «دیده‌بان شفافیت و عدالت آموزشی» را نیز بر عهده دارد، حضور داشته است.

جمعی دیگر از داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ بیست و هشتم تیرماه هم در اعتراض به این مصوبه «شورای عالی انقلاب فرهنگی» و «تاثیر قطعی معدل در آزمون سراسری»، مقابل ساختمان سازمان سنجش آموزش تجمع کرده بودند.

در آن تجمع نیز داوطلبان شعارهایی مانند «مصوبه جدید نمی‌خواهیم»، «پول ترمیم، از کجا از کجا»، «تاثیر قطعی کنکور، فاجعه به چه بهایی» و «حذف دروس عمومی، یعنی شکاف فرهنگی» سر دادند.

XS
SM
MD
LG