لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۳

یک ایرانی‌تبار مظنون به انجام حملات تروریستی علیه یهودیان در آلمان است


Police officers guard the Essen synagogue
Police officers guard the Essen synagogue

به گفته برخی مقامات غربی، یک شهروند ایرانی-آلمانی به نام «رامین یکتا‌پرست» عامل هدایت‌کننده یک سری حملات در ماه‌های اخیر علیه یهودیان و کنیسه‌ها در آلمان بوده است.

واشنگتن‌پست روز دوشنبه به نقل از پنج مقام امنیتی آلمان و دو مقام اطلاعاتی غربی گزارش داد وی مظنون است که از طریق تهران و به هدایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حملاتی را علیه کنیسه‌های یهودیان برنامه‌ریزی کرده است.

براساس گزارش‌ها، رامین یکتاپرست از تهران و از طریق تماس با فردی به نام «بابک ج» در آلمان، هدایت حملات علیه اماکن یهودی را بر عهده داشته است.

پیشتر رسانه‌های آلمانی به نقل از تشکیلات اطلاعاتی این کشور گزارش دادند که این شخص برای تیراندازی به یک کنیسه در شهر اسن، پرتاب بطری آتش‌زا به یک مدرسه وابسته به یک کنیسه یهودیان در شهر بوخوم و یک حمله دیگر علیه یک کنیسه در شهر دورتموند برنامه‌ریزی کرده است.

مهمان‌پرست متولد آلمان و ۳۴ ساله است. او همچنین برای مدتی یک روسپی‌خانه را در شهر لورکوزن اداره می‌کرد.

واشنگتن پست نوشت: سال گذشته رسانه‌های آلمان نوشته بودند که مهمان‌پرست به دلیل آشنایی با باندهای تبهکاری در آلمان، در انجام اهداف مورد نظر سپاه پاسداران در این کشور، عملا «پیمانکار از راه دور سپاه» شده است.

رامین یکتا‌پرست مدتی پیش از این حملات و به‌دنبال وقوع قتل در یک باشگاه شبانه، در مظان اتهام قرار گرفته و به ایران گریخته بود.

این حملات بخشی از آن چیزی است که سرویس‌های امنیتی آلمان آن را «افزایش فعالیت‌های رژیم ایران به منظور هدف‌گیری اهداف یهودی و همچنین مهاجران ایرانی در آلمان» می‌دانند.

تحلیلگران می‌گویند ایران در حالی که با اعتراضات داخلی مواجه است، به طور فزاینده‌ای به دنبال رفع تهدیدات خارجی رژیم است. ایران برای پنهان کردن رد اقدامات خود از باندهای جنایتکار استفاده می‌کند.

برخی در آلمان از دولت می‌خواهند که با قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریستی، افزایش تحریم‌ها و تعطیلی یک مسجد جنجالی که به گفته سازمان اطلاعات آلمان «کانون فعالیت های جاسوسی است» قوی‌تر عمل کند.

با این حال، مقامات آلمانی و برخی از اعضای اتحادیه اروپا، تمایلی به بستن پنجره دیپلماسی آن هم در بحبوحه نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران، ابراز نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG