لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

تجمع اعتراضی فرهنگیان بازنشسته در چند شهر ایران: «علیه معلمان» پرونده‌سازی نکنید


تجمع فرهنگیان بازنشسته در کرمانشاه
تجمع فرهنگیان بازنشسته در کرمانشاه

فرهنگیان بازنشسته روز سه‌شنبه ۱۰ مردادماه در چند شهر و استان از جمله سنندج، اردبیل، شیراز، کرمانشاه، یزد و استان چهارمحال و بختیاری تجمع برگزار کردند.

بازنشستگان در این تجمعات با سردادن شعارهای اعتراضی مطالباتی از جمله «رفع تبعیض» و «همسان‌سازی حقوق» را مطرح کردند.

برخی از بازنشستگان معترض نیز با در دست داشتن نوشته‌هایی، از تداوم این تجمعات تا برآورده‌شدن مطالباتشان خبر داده‌اند.

کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن انتشار تصاویر و ویدیوهایی از این تجمعات، از جمله درخواست‌های تجمع‌کنندگان را «آزادی معلمان» و «توقف پرونده‌سازی علیه معلمان» ذکر کرده است.

بازنشستگان اصناف مختلف از جمله مخابرات و تامین اجتماعی هم در چند روز گذشته در شماری از شهرهای ایران دست به تجمع زده‌اند.

تجمع بازنشستگان در اردبیل: وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

به گزارش خبرگزاری ایلنا، بازنشستگان مخابرات روز دوشنبه ۹ مردادماه در تهران، کرمانشاه، مشهد، گیلان، فارس، اصفهان، اردبیل، چهار محال و بختیاری، خوزستان و کرمانشاه در مقابل ادارات مخابرات تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان از جمله به عدم اجرای آیین‌نامه استخدامی سال ۸۹، عدم پرداخت رفاهیات، مشکلات مربوط به بیمه تکمیلی و افزایش سهم بیمه‌ی بازنشستگان اعتراض دارند.

معترضان تاکید می‌کنند که پس از واگذاری شرکت مخابرات ایران به بخش خصوصی در سال ۱۳۸۹، این بخش از اجرای تعهداتش از جمله پرداخت مزایایی همچون حقوق، بازنشستگی و بیمه کارکنان مخابرات سرباز زده است.

به گفته بازنشستگان مخابرات، بخش خصوصی به مفاد آیین‌نامه سال ۸۹ عمل نکرده و با توسل به قوانین کار در راستای «خدشه‌وارد کردن به حقوق کارکنان و بازنشستگان» گام برداشته است.

شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی هم روز یکشنبه ۸ مردادماه در شهرهای اهواز، شوش، کرمانشاه و رشت در اعتراض به وضعیت معیشتی در مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، تجمع‌کنندگان خواستار افزایش مستمری و دریافت حقوق بالاتر از خط فقر، برخورداری از خدمات درمانی رایگان، ارتقای خدمات رفاهی و اعاده‌ استقلال سازمان تامین اجتماعی شدند.

همزمان گروهی از بازنشستگان صنایع فولاد نیز با حضور درمقابل صندوق بازنشستگی فولاد مطالباتی از جمله «اجرای همسان‌سازی و افزایش حقوق و دریافت مطالبات معوقه» را مطرح کرده‌اند.

شماری از کارکنان بهره‌برداری نفت و گاز گچساران و برخی پرستاران بیمارستان خمینی تهران هم در اعتراض به دستمزدها و شرایط شغلی دست به تجمع زدند.

افزایش پیوسته هزینه‌های معیشتی در ایران موجب شده بخش گسترده‌ای از جمعیت ایران به زیرخط فقر سقوط کنند.

ستار رحمانی، فعال حقوق کارگران و معلمان، پیشتر در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا مسئله معیشت کارگران در ایران را «جدال مرگ و زندگی» دانسته بود.

XS
SM
MD
LG