لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

اندیشکده آمریکایی: جمهوری اسلامی شاید طی ۶ ماه سلاح هسته‌ای «خام» تولید کند


دیوید آلبرایت - آرشیو
دیوید آلبرایت - آرشیو

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی جدید هشدار داده است که جمهوری اسلامی ایران ممکن است با هدف دستیابی به چند سلاح هسته‌ای «خام» در عرض تنها شش ماه، سرعت فعالیت‌های خود را افزایش داده باشد.

سلاح هسته‌ای «خام» مشابه داشتن تسلیحات هسته‌ای تمام‌عیار قابل نصب روی موشک بالستیک نیست و کارشناسانی که نگران بمب هسته‌ای «خام‌» هستند، بیشتر به انتقال آن با نوعی وسیله نقلیه دیگر، مانند کامیون، توجه دارند.

مقامات ارشد اسرائيلی به تازگی به سایت جروزالم پست گفته بودند که جمهوری اسلامی «دو سال» با قابلیت ساخت یک کلاهک هسته‌ای برای حمل با موشک بالستیک فاصله دارد.

اما این سایت خبری اسرائیلی که به نسخه‌ای از گزارش روز دوشنبه دیوید آلبرایت، رئیس «مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل»، دست پیدا کرده است می‌گوید، در آن گزارش خطر دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای بسیار فوری‌تر ارزیابی شده است.

جروزالم پست می‌نویسد که قدرت انفجاری یک سلاح هسته‌ای از این نوع بسیار کمتر از بمبی است که با یک موشک بالستیک حمل شود، اما همین بمب هم می‌تواند همچنان ویرانگر باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی با اشاره به این که مدت زمان گریز هسته‌ای ایران به چند هفته رسیده است، تاکید کرد که دولت ایالات متحده به رغم آن که «دیپلماسی را موثرترین راه برای مقابله» بحران هسته‌ای ایران می‌داند، در حال حاضر بر اعتراضات سراسری در ایران و نه مذاکره برای احیای برجام، متمرکز است.

XS
SM
MD
LG