لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

سوال نمایندگان از وزیر اطلاعات: چرا به جای تعقیب قاتلان، از پرستو فروهر شکایت کردید


خانه داریوش و پروانه فروهر. بعد از سالها به پرستو فروهر اجازه برگزاری بزرگداشت آنها داده شد اما او به دادگاه احضار شد.
خانه داریوش و پروانه فروهر. بعد از سالها به پرستو فروهر اجازه برگزاری بزرگداشت آنها داده شد اما او به دادگاه احضار شد.

دست‌کم شش نماینده مجلس وزیر اطلاعات ایران را برای شکایت و احضار پرستو فروهر فرزند دو تن از قربانیان «قتل‌های زنجیره‌ای» مورد سوال قرار داده اند.

این نمایندگان روز یکشنبه ۵ آذر با انتشار نامه سوال از وزیر اطلاعات، خواستار حضور محمود علوی و پاسخگویی در مجلس شورای اسلامی شده اند.

این شش نماینده فاطمه حسینی،‌ محمود صادقی و پروانه مافی، طیبه سیاوشی، فریده اولادقباد و بهرام پارسایی هستند.

این نمایندگان می گویند سوال شان از آقای علوی این است که چرا وزارت اطلاعات به جای رسیدگی و تعقیب و مجازات قاتل یا قاتلان مرحوم داریوش فروهر و همسرش پروانه اسکندری، از دختر ایشان که برای برگزاری مراسم بزرگداشت آنها فعالیت کرده، شکایت کرده است.

داریوش فروهر و پروانه اسکندری آذر ماه سال ۷۷ در منزل خود با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیدند. چندی بعد جنازه های چند نویسنده از جمله محمد مختاری و محمد جعفر پوینده نیز پیدا شد.

این قتلها به «قتلهای زنجیره‌ای» معروف، و کشف عاملان آن از سوی محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت، به هیات ویژه ای سپرده شد. چندی بعد وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعدادی ماموران «خودسر» آن وزارتخانه در قتلها دست داشته‌اند.


امسال بعد از ۱۲ سال به خانم پرستو فروهر اجازه برگزاری مراسم سالگرد داده شد اما همزمان او به دادگاه احضار شده، احضاری که به نظر می رسد با شکایت وزارت اطلاعات است.

روز شنبه نیز علی مطهری نایب رئیس مجلس، در یادداشتی از صدور اجازه برگزاری مراسم سالگرد فروهرها جای تقدیر کرد اما تصمیم دادگاه برای محاکمه پرستو فروهر به خاطر پیگیری برگزاری یادمان پدر و مادرش را تعجب آمیز دانست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت: «مایه تعجب است که برای دختر آن دو مقتول مظلوم به خاطر پیگیری برگزاری مراسم یادبود پدر و مادرش در سالهای گذشته، پرونده قضایی تشکیل شده است به جای دلجویی از او بابت مصیبت و خسارت روحی و مادی که بر وی وارد کرده‌ایم.»

پرستو فروهر: دادگاه برای وادار کردن من به سکوت است

از سوی دیگر، پرستو فروهر پیش از حضور در دادگاه روز شنبه در نامه سرگشاده‌ای نوشت که این دادگاه به منظور وادار کردن او به سکوت درباره آنچه در این سالها بر او و پرونده قتل پدر و مادرش رفته، تشکیل می‌شود.

پرستو فروهر توضیح داد: «در این پرونده سفرهای هرساله‌ من به تهران برای برگزاری مراسم بزرگداشت پدر و مادرم، نوشته‌هایم درباره پیگیری دستبردهای پیاپی به خانه و قتلگاه پدر و مادرم در سال‌های پیش، گفتگوهای من با رسانه‌های جمعی، دیدار با همراهان سیاسی پدر و مادرم، حتی یک بار رفتن من به احمدآباد در همراهی با نوه‌ گرامی دکتر مصدق، همگی در فهرست اتهام‌های من آمده و تبلیغ علیه نظام فرض شده است.»

به نوشته پرستو فروهر در شرح اتهام «تبلیغ علیه نظام» او در پرونده آمده است: «متهم» با ارائه «تحلیل سیاسی نادرست»، دستگاه امنیتی را در «کشته شدن» پدرومادرش متهم می‌کند، «متهم» دستگاه قضایی را مسئول عدم رسیدگی صحیح به پرونده قتل پدرومادرش معرفی می‌کند، «متهم» «بازرسی‌ها و جمع آوری‌های» «اسناد و مدارک حزبی مربوط به فعالیت‌های پدرش» را که «تاکنون نیز پس داده نشده است» غارت سیاسی می‌خواند.

خانم فروهر نوشت که دستگاه قضایی در حالی او را متهم به برگزاری «مراسم پدر و مادرش و حضور افراد مساله دار در آن مراسم» کرده است که اصولا این مراسم در ۱۲ سال گذشته به دلیل منع دستگاه‌های امنیتی برگزار نشده است.

او در پایان نوشت که با دیدن جمعیتی که به مراسم سالگرد پدر و مادر آمدند، تصمیم گرفت در دادگاه حاضر شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG