لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

اعتراضات معیشتی و اعتصاب در هفت‌تپه؛ بازنشستگان، کارگران و مال‌باختگان تجمع کردند


تجمع کارگران در اعتراض به وضع معیشتی در مقابل شورای نگهبان در تهران؛ یک‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
تجمع کارگران در اعتراض به وضع معیشتی در مقابل شورای نگهبان در تهران؛ یک‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱

در واپسین روزهای سال ۱۴۰۱ و آستانه نوروز، اعتراضات معیشتی کارگران، بازنشستگان، و مال‌باختگان روز یکشنبه در چند شهر جریان داشت و معترضان تأکید کردند که دولت و مجلس به فکر مردم نیستند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز یک‌شنبه ۲۱ اسفند گروهی از کارگران دولتی از نهادها و سازمان‌ها از جمله وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو در مقابل شورای نگهبان تجمع کردند.

این کارگران که از شهرهای گوناگون برای اعتراض به تهران رفتند، خواهان تعیین دستمزد مطابق نظر شورای عالی کار شدند و گفتند بر اساس عبارت «حقوق و دستموزد مشمولان قانون کار در دستاگه‌های اجرایی» در بند الف تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۲ «مزد کارگران دولت به طور غیرقانونی برابر با افزایش حقوق کارمندان تعیین شده» و باید حذف شود.

بر اساس این گزارش، کارگران معترض اعلام کردندتعیین دستمزد همه کارگران کشور به عهده شورای عالی کار است و از شورای نگهبان خواستند «مقدمات حذف این عبارت غیرقانونی» را فراهم کند.


روز یک‌شنبه کارگران فصلی شرکت صنایع نیشکر هفت‌تپه نیز برای اعتراض به «عدم رسیدگی به مطالباتشان» برای دومین روز پیاپی اعتصاب کردند و در محوطه شرکت تجمع کردند.

دومین روز از اعتصاب و تجمع کارگران فصلی صنایع نیشکر هفت‌تپه؛ یک‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲
دومین روز از اعتصاب و تجمع کارگران فصلی صنایع نیشکر هفت‌تپه؛ یک‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲
  • اعتراضات معیشتی بازنشستگان

هم‌زمان، شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران روز یک‌شنبه ۲۱ اسفند در اعتراض به «شرایط بد معیشتی و عدم رسیدگی به خواست و مطالباتشان» دست‌کم در استان‌های خوزستان، کرمانشاه و تهران راهپیمایی و تجمع کردند.

بازنشستگان معترض در اهواز، مرکز استان خوزستان، در راهپیمایی اعتراضی خود شعار دادند: «گرانی تورم، بلای جان مردم»، «نه مجلس نه دولت، نیستند به فکر ملت»، «هیهات من‌الذله»، و «حسین حسین شعارشون، غارت و دزدی کارشون»

آنها همچنین شعار دادند: «وزیر بی‌لیاقت، استعفا استعفا»

اعتراض بازنشستگان در اهواز با شعار: وزیر بی‌لیاقت، استعفا استعفا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00


در شوش، دیگر شهر استان خوزستان نیز گروهی از بازنشستگان در محوطه اداره تأمین اجتماعی این شهرستان تجمع کردند.

در کرمانشاه نیز بازنشستگان تأمین اجتماعی با شعار «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن» و «بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن» روز یک‌شنبه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اعتراض بازنشستگان در کرمانشاه با شعار «سوریه را رها کن فکری به حال ما کن»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، بازنشستگان صنایع فولاد نیز امروز یک‌شنبه در تهران در مقابل صندوق بازنشستگی فولاد تهران با در دست داشتن پلاکاردهایی برای درخواست مطالبات صنفی خود تجمع کردند.

  • تجمع مال‌باختگان آذویکو

گروهی از مال‌باختگان و حواله‌داران شرکت آذویکو نیز روز یک‌شنبه برای چندمین بار در اعتراض به «عدم تحویل خودروها پس از گذشت پنج سال» و برای «تعیین تکلیف پرونده کلاهبرداری این شرکت» تجمع کردند.

بحران معیشتی یعنی تورم بالای ۷۰ درصد در حوزه مواد غذایی و تداوم روند صعودی آن ممکن است هر لحظه آتش اعتراضات را شعله‌ور کند، اتفاقی که به نظر می‌رسد زیاد دور نیست چرا که حامیان رئیسی و طرفداران دوآتشه نظام هم آرام آرام به صف منتقدان می‌پیوندند.

XS
SM
MD
LG