لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

گزارش یک روزنامه از شبکه بانکی در ایران؛ تحریم هستیم پول نیست


کمبود پول نقد سبب شده تا بسیاری از عابربانک‌ها بخشی از سرویس‌دهی خود را متوقف کنند.
کمبود پول نقد سبب شده تا بسیاری از عابربانک‌ها بخشی از سرویس‌دهی خود را متوقف کنند.

در اوج اعتراضات سراسری کمپینی تحت عنوان «خارج کردن پول از بانک‌ها» راه افتاد که هنوز هم در سطح محدود از سوی برخی از مردم دنبال می‌شود. در همین حین کمبود پول نقد در کشور هم رونمایی شد تا عابربانک‌ها و شعب بانکی با جمله «پول نداریم» از مشتریان استقبال کنند.

روزنامه «اعتماد» در همین رابطه گزارشی تهیه کرده و نوشته است: چند سوال مشخص از روسای این شعبه‌ها پرسیده شد؛ «چرا عابر بانک‌ها پول ندارند؟»، «عدم موجودی برای جلوگیری از افزایش برداشت‌های ناشی از اعتراض‌های اجتماعی اخیر است؟»، «آیا اعتراض‌های اجتماعی باعث افزایش برداشت‌ها شده است؟»، ‌«آیا تحریم‌ها در کاهش چاپ اسکناس اثری داشته است؟» و اینکه «بانک مرکزی در چه مقاطعی سقف برداشت ۵۰۰ هزار تومان را باز می‌کند؟»

روزنامه اعتماد به نقل از رییس یک شعبه بانک اقتصاد نوین در مرکز شهر تهران می‌‌نویسد: «بانک مرکزی نمی‌خواهد برداشت‌ها بیشتر شود. وقتی اعتراض‌ها اوج گرفت برداشت‌ها بیشتر شد و بانک مرکزی دیگر اسکناسی به بانک‌های عامل نداد تا مانع از برداشت‌های نامتعارف شود. چون اگر مثل گذشته در تمام ساعات شبانه‌روز عابربانک‌ها پول می‌دادند؛ بحران اسکناس در بانک‌ها بیشتر می‌شد.»

در این گزارش به نقل از رییس یکی از شعبه‌های بانک سپه در غرب تهران نوشته شده است: «ناآرامی‌های اجتماعی ماه‌های اخیر در کاهش توزیع اسکناس در کشور اثر داشته است و بانک مرکزی عملا با محدود کردن اسکناس نمی‌خواهد برداشت‌ها افزایش یابد.» او می‌گوید: «وقتی شما مبلغی را به صورت آنلاین پرداخت می‌کنید، کارمزد و مالیات پرداخت می‌کنید و این مالیات و کارمزد به جیب بانک مرکزی می‌رود ولی وقتی شما نقد خرید می‌کنید بانک مرکزی را از امکان دریافت مالیات و کارمزد بیشتر محروم می‌کند.»

مدیر یکی از شعب بانک ملی با تاکید بر اینکه کمبود پول ناشی از اعتراض‌ها نیست به «اعتماد» گفته: «به دلیل تحریم‌ها امکان واردات کاغذ مخصوص اسکناس سخت‌تر شده است. از طرفی کاغذ با کیفیت در کشور نیست. اسکناس‌هایی که با کاغذهای موجود تولید می‌شود شش ماه بیشتر در دست مردم دوام ندارد و سریع فرسوده می‌شود. برای همین امسال دیگر پولی چاپ نشد.»

ظاهرا بحران پول در ایران بسیار عمیق‌تر از آن‌چیزی است که می‌توان تصور کرد چرا که به نوشته روزنامه «اعتماد» تحریم هم اثر گذار بوده و رییس یکی از شعب بانک تجارت گفته: «چون جوهر مخصوص اسکناس را نداریم، نمی‌توانیم اسکناس چاپ کنیم. جوهر مخصوص اسکناس وارداتی است و ما نیز تحریم هستیم.» او می‌افزاید: «با جوهر‌های داخلی اگر اسکناس چاپ کنیم امکان جعل اسکناس افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود پول جعلی زیاد شود.»

XS
SM
MD
LG