لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

تکذیب ادعای خودکشی نیکا شاکرمی توسط وکیل پرونده؛ پرونده «معما گونه» است


نیکا شاکرمی، نوجوان کشته شده در سرکوب اعتراضات سراسری ایران، ۱۴۰۱
نیکا شاکرمی، نوجوان کشته شده در سرکوب اعتراضات سراسری ایران، ۱۴۰۱

وکیل خانواده نیکا شاکرمی ضمن تکذیب عکس نسبت داده شده به نیکا از سوی سرپرست دادسرای جنایی از وضعیت معما گونه پرونده سخن گفت.


کشته شدن نیکا شاکرمی در اعتراضات سراسری و حواشی بعد از آن یکی از قتل‌های پیچیده حکومتی را رقم زد تا رسانه‌های حکومتی و مسئولان مختلف با اظهارات خود سعی در سرپوش گذاشتن بر اصل ماجرا داشته باشند.

در ادامه این اقدامات در روزهای گذشته هم محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی در صفحه اینستاگرام خود عکسی با هشتگ «وقتی_عاشق_خوابیدن_روی_بلندی_میشی» از گوشی این دختر نوجوان منتشر کرده بود و زیر آن نوشته بود: «فتوشاپ نیست، واقعی، از گوشی نیکا شاکرمی استخراج کردیم.»


عکسی که آن را منتسب به نیکا می‌دانست. اما رضا باقری، وکیل این خانواده در گفت‌وگو با شرق در مورد آن گفت: «ما این عکس منتسب به نیکا که منتشر شده را کاملا تکذیب می‌کنیم، کاری که آقای شهریاری انجام دادند، خلاف قانون بوده و اصلا حق نداشتند چنین کاری انجام دهند. ملاحظه بفرمایید که در این مرحله از پرونده اصلا حق نداریم گزارشی از پرونده ارائه دهیم.»

جنجال رسانه‌های حکومتی در مورد سقوط از ارتفاع و خودکشی و تاکید بر این موضوع از سوی اشخاص مختلف نیز توسط وکیل خانواده نیکا تکذیب شده و می‌گوید: «اجمالا نظر من این است که این اتفاق خودکشی نبوده، اما بقیه ماجرا را ما نمی‌دانیم و حتی خود قاضی هم اطلاعی ندارد. پرونده هنوز در مرحله کاملا ابتدایی است، در‌ واقع گزارش پزشکی قانونی هنوز نرسیده و هنوز گزارش‌ها کامل نشده است.»


به گفته او ابهامات فراوانی در این پرونده وجود دارد، و به تعبیر او «این پرونده وضعیت معماگونه‌ای دارد که اصلا در آن خانه مورد نظر برای این دختر چه اتفاقی افتاده و هیچ‌کس هم اطلاعی ندارد.»


باقری در مورد دستگیری اهالی ساختمانی که گفته شده نیکا شاکرمی چند ساعتی آنجا بوده، می‌گوید: «چیزی که من تا هفته قبل می‌دانم، هشت نفر از اهالی آن ساختمان بازداشت شدند و هنوز هم بازداشت هستند. از پنج تا شش روز گذشته این اطلاعات را دارم و با آنها دیداری نداشتم و از نتیجه بازجویی‌های انجام‌شده با این افراد بی‌خبر هستم.»


وی در پاسخ به پرسشی درباره ادعاهایی که از تجاوز به نیکا شاکرمی پیش از مرگ برای او اتفاق افتاده، تأکید می‌کند: «این موضوع را کاملا تکذیب می‌کنم.»


وکیل خانواده نیکا شاکرمی در حالی از انتظار برای «گزارش پزشکی قانونی» سخن می‌گوید که در تجربه پرونده مهسا امینی، پزشکی قانونی بدون توجه به درخواست‌های خانواده مهسا امینی، گزارشی منتشر کرد که دقیقا تایید روایتی بود که حکومت از همان روزهای ابتدایی انتشار خبر مرگ مهسا در بازداشت نیروی انتظامی بر آن اصرار داشت.

امجد امینی، پدر مهسا، چند وقت پیش در مصاحبه‌ای افشا کرد که مقامات پزشکی قانونی به او گفته بودند که آنها مطلبی را در گزارش پزشکی قانونی خواهند نوشت که «به مصلحت مملکت باشد.»

XS
SM
MD
LG