لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

رئیسی: بساط «کشف حجاب» جمع می‌شود؛ کاربران: سراپایش «آغشته به خون» مردم است


ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران

ابراهیم رئیسی با تأکید بر ضرورت «بیدار» کردن «افراد غافل» تهدید کرد که «بساط کشف حجاب حتماً جمع خواهد شد» و به حامیان جمهوری اسلامی نیز گفت که «هیچ نگران نباشید.»

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران در روز چهارشنبه ۱۸ مرداد، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در همایش «بزرگداشت شهدای مدافع حرم» این کشته‌شدگان را «ٰروشنفکران زمان» خواند و ادعا کرد که «خانواده شهدا» در راه آمدن به این همایش به او گفته‌اند که از وضعیت حجاب در جامعه نگران هستند.

رئیسی گفت که «هیچ نگران نباشید» و «بدانید حتماً این بساط جمع خواهد شد.»

از حال رفتن دختر جوان در متروی شیراز پس از درگیری با ماموران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

ابراهیم رئیسی زنانی را که به حجاب اجباری تن نمی‌دهند، «افراد غافل» خواند که «باید آنها را بیدار کرد تا بدانند به نفع چه کسی دارند این کار را انجام می‌دهند.»

او همچنین مدعی شد که «عده معدودی» احتمالا «به صورت سازمان یافته» در «حرکتی جهت‌دار» و «با آموزش‌های بیگانگان» کشف حجاب می‌کنند و هشدار داد: «آنها هم تکلیفشان مشخص خواهد شد.»

رئیسی این بار «ثروتمندان بی‌دین» را نیز در کنار آمریکا و اسرائیل متهم کرد که «دشمن» را حمایت می‌کنند تا «امنیت منطقه را به خطر» بیاندازد و با «خراب» کردن خانه‌ها به «ناموس اسلام تعرض کند.»

او با تأسی به سخنان علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، اضافه کرد که «دشمن» با برنامه‌ریزی وارد شده و جمهوری اسلامی نیز «باید با برنامه‌ریزی به میدان» برود.

مقامات جمهوری اسلامی همواره اعمال برخی سیاست‌های خود را به خواست «خانواده شهدا» نسبت داده‌اند.

در حالی که یکی از این افراد فاطمه سپهری، زندانی سیاسی مخالف جمهوری اسلامی و «همسر شهید» است که در روزهای گذشته از داخل زندان وکیل‌آباد مشهد گفته اگر خامنه‌ای از «شهدا» سوءاستفاده کند، سکوت نخواهد کرد و «از خجالتش» در خواهد آمد.

این سخنان ابراهیم رئیسی هم‌زمان با نزدیک شدن سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد بیان شده است.

برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی، به اظهارات رئیسی واکنش نشان داده‌اند. شهرام رفیع‌زاده، روزنامه‌نگار، گفته است که این عضو «هیئت مرگ» در دهه ۶۰، در حالی «وعده تشدید برخورد با زنان را می‌دهد» که «سراپایش آغشته به خون مردم ایران است.»

مجتبی نجفی، کاربر توییتر نیز به بی‌توجهی معترضان به ابراهیم رئیسی در جریان اعتراضات سراسری اشاره کرده و نوشته است: «در جنبش سبز احمدی‌نژاد یک پای شعارها بود. اما در این جنبش کوچکترین اهمیتی به رئیسی داده نشد. چون در ذهنیت عمومی مردم، رییس دولت رهبر جمهوری اسلامی است و رئیسی حتی در حد معاون اول هم نیست.»

در جلسه‌ توجیهی و غیرعلنی ۱۵ مرداد مجلس شورای اسلامی، فراکسیون انقلاب اسلامی موفق شد همراهی اعضا را برای بررسی این لایحه طبق اصل ۸۵ قانون اساسی جلب کند؛ پس از آن واکنش‌ها به این تصمیم شدت گرفت و برخی حتی این اقدام را زمینه‌ساز شروع اعتراضات عمومی دانستند.

احمد علیرضابیگی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در همین رابطه به «شرق» گفته که «جامعه نسبت به این موضوع واکنش نشان خواهد داد» و «داریم به سمت رویارویی اجتماعی می‌رویم.»

همچنین، محسن برهانی حقوقدان، تصویب این لایحه را «مصوبه ننگین حجاب» خوانده که در آن «قالیباف، غضنفرآبادی و جلیل محبی» بیشترین نقش را داشته‌اند.

نازیلا گلستان، فعال سیاسی، در گفت‌وگو با صدای آمریکا تأکید کرده است که جمهوری اسلامی توان اجرای لایحه «عفاف و حجاب» را ندارد و این لایحه را «یک نمایش» خوانده است.

XS
SM
MD
LG