لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

راهپیمایی معترضان در شهرزیبای تهران همزمان با تولد حمیدرضا روحی: خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک


اعتراضات شهرزیبا در تهران هم‌زمان با تولد حمیدرضا روحی
اعتراضات شهرزیبا در تهران هم‌زمان با تولد حمیدرضا روحی

هم‌زمان با سال‌روز تولد حمیدرضا روحی معترض کشته شده در تهران، گروهی از شهروندان با حضور در حوالی خانه او در محله شهرزیبا در تهران تظاهرات کردند و علیه حکومت و رهبر جمهوری اسلامی شعار دادند.

بر اساس ویدئوهایی که به صدای آمریکا رسیده و در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، معترضان در شامگاه چهارشنبه ۱۶ فروردین با راهپیمایی در شهرزیبا در تهران شعارهایی از جمله «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»، «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود»، «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی»، «حمیدرضا روحت شاد»، «آزادی آزادی آزادی»، «حکومت بچه‌کش، نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «این آخرین پیامه، هدف کل نظامه»، و «سیدعلی بی‌ریشه، خیزش تموم نمی‌شه» سر دادند.

منابع خبری از بازداشت شماری از معترضان خبر می‌دهند.

پیشتر، فراخوان‌هایی برای حضور معترضان هم‌زمان با تولد حمیدرضا روحی در شهرزیبا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

حاضران در حوالی خانه حمیدرضا روحی، ترانه «بارون اومد و یادم داد» را به یاد او هم‌خوانی کردند؛ ترانه‌ای که پیش از این با اجرای این معترض کشته‌شده توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرد و فراگیر شد.

شماری از ویدئوهای رسیده به صدای آمریکا و انتشار یافته در رسانه‌های اجتماعی از تظاهرات و اعتراضات شهروندان در شهرزیبا و حوالی خانه حمیدرضا روحی به همراه شعارهای معترضان:

شعار «خامنه‌ای ضحاک می‌کشیمت زیر خاک» در روز تولد حمیدرضا روحی - تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:13 0:00

حمیدرضا روحی، مدل و شهروند معترض ایرانی بود که ۲۷ آبان ۱۴۰۱ در منطقه شهرزیبا در تهران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته شد.

شامگاه سه‌شنبه خانواده حمیدرضا روحی در خانه‌شان را برای تولد او گل‌آذین و با بادکنک‌های سبز و سفید و قرمز به رنگ پرچم ایران تزئین کرده بودند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که: «امروز ساعت هفت صبح، نیروهای جمهوری اسلامی به آن جا رفته و همه را کندند و بردند.»

همچنین، هم‌زمان با سالروز تولد این جان‌باخته اعتراضات سراسری، از صبح روز چهارشنبه چند مأمور زن جلو در خانه او گذاشته شده بود تا به مردم تذکر «حجاب» بدهند.

XS
SM
MD
LG