لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

فشار بر خانواده حمیدرضا روحی و جواد حیدری؛ شکایت خانواده پیرفلک در دادسرای نظامی


پوستر اعتراضات زن، زندگی، آزادی
پوستر اعتراضات زن، زندگی، آزادی

دست‌کم خانواده‌های سه نفر از کشته های اعتراضات اخیر از فشارهای نهادهای امنیتی و حکومتی جمهوری اسلامی بر خود خبر داده‌اند. آنها می‌گویند جمهوری اسلامی مانع مراسم یادبود، سنگ قبر و حتی پیگیری شکایت‌شان می‌شود.

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری معترض کشته شده در قزوین که در روزهای پیشین از بازداشت برادر دیگرش روح‌الله خبر داده بود، روز چهارشنبه ۱۶ فروردین از دست‌بند زدن به پدر و مادرش، برادرش محمد، به همراه برادرزاده دوساله‌اش دلوان، و بازداشت آنها خبر داد.

خانم حیدری سپس ویدئویی منتشر کرد که مادرش ماجرا را شرح می‌دهد و می‌گوید به آنها گفته‌اند «تکلیف سنگ قبر را روشن کنید تا آزادتان کنیم.»

مادر این معترض کشته شده در قزوین می‌گوید: «هشت ماه است بچه من را کشته‌اند و بچه‌های من را هر روز می‌گیرند این طرف و آن طرف می‌کشند.»

بازداشت برادرزاده دوساله جواد حیدری، واکنش سعید افکاری، برادر معترض اعدام‌شده نوید افکاری را برانگیخت که در ماه‌های گذشته خواهرزاده سه‌ساله‌اش را به همراه پدر و مادرش بازداشت کرده بودند.

فشارهای تازه بر خانواده جواد حیدری برای تغییر سنگ مزار این معترض کشته شده صورت می‌گیرد.

بر مزار شماری از جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، سنگی مشابه به شکل پرنده‌ای نهاده شده که با اسلحه به او شلیک شده است.

  • تولد حمیدرضا روحی و حضور نیروهای امنیتی در مقابل خانه‌اش

از سویی، در محله شهرزیبا در تهران، هم‌زمان با سالروز تولد حمیدرضا روحی، معترض جان‌باخته در تهران، چند مأمور زن جلو در خانه او گذاشته شده تا به مردم تذکر «حجاب» بدهند.

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که عده‌ای در روزهای گذشته در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرده بودند برای گرامی‌داشت تولد او به محل سکونت خانواده‌اش خواهند رفت.

همچنین سه‌شنبه شب خانواده حمیدرضا روحی در خانه‌شان را برای تولد او گل‌آذین و با بادکنک‌های سبز و سفید و قرمز به رنگ پرچم ایران تزئین کرده بودند، اما حساب «۱۵۰۰ تصویر» در توییتی نوشت: «امروز ساعت هفت صبح، نیروهای جمهوری اسلامی به آن جا رفته و همه را کندند و بردند.

در تصویر دسته‌گل‌های اهدایی به مناسبت تولد این معترض کشته شده نیز دیده می‌شود.

تزئین در خانه حمیدرضا روحی برای تولدش، به همراه دسته‌گل‌های اهدایی
تزئین در خانه حمیدرضا روحی برای تولدش، به همراه دسته‌گل‌های اهدایی

پوریا روحی، برادر حمیدرضا روحی با انتشار آلبومی از عکس‌های این معترض جان‌باخته با تبریک تولد او «در آسمان‌ها»، نوشت: «سال‌های قبل که خودت بودی، جشن تولدت خودمانی بود، اما امسال جشن تولدی به وسعت ایران داری.»

  • ارسال پرونده شکایت خانواده پیرفلک به دادسرای نظامی

عموی کیان پیرفلک با انتشار گزارشی از وکیل خانواده‌اش از ارسال پرونده به «دادسرای نظام مرکز استان» خوزستان خبر داد.

سجاد پیرفلک در توییتی تصویری از گزارش داوود شاه‌ولی منتشر کرد که در آن اعلام شده «شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ایذه» اعلام کرده برای رسیدگی به پرونده شکایت خانواده کیان پیرفلک «صلاحیت» ندارد و«پرونده جهت ثبت و رسیدگی به دادسرای نظام استان ارسال خواهد شد.»

داوود شاه‌ولی، وکیل خانواده پیرفلک با ابراز امیدواری نسبت به «کشف حقیقت»، افزوده است: «با توجه به روند طی شده پرونده و برخورد قانونی دادسراها و دادگاه‌های نظامی با تخلفات ضابطین قضایی و وجود دلایل عدیده که بر توجه اتهام قتل کیان به ضابطین قضایی دلالت دارد، همچنان به کشف حقیقت امیدواریم.»

XS
SM
MD
LG