لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

اعتراف مقام امنیتی و وزیر سابق دولت روحانی: اعتراضات دی گذشته در ۱۶۰ شهر و یک «آژیر خطر» بود


به گفته علی ربیعی این اعتراضات «آژیر خطری را به صدا درمی‌آورد که می‌تواند گسترده‌تر شود.»
به گفته علی ربیعی این اعتراضات «آژیر خطری را به صدا درمی‌آورد که می‌تواند گسترده‌تر شود.»

علی ربیعی، وزیر کار استیضاح شده دولت حسن روحانی و از اعضای بلندپایه سابق وزارت اطلاعات ایران، تعداد شهرهای درگیر در اعتراضات دی ماه ۹۶ را ۱۶۰ شهر عنوان کرد و گفت که این اعتراضات «آژیر خطری را به صدا درمی‌آورد که می‌تواند گسترده‌تر شود.»

وی که در زمان اعتراضات سال گذشته وزیر رفاه، کار و تعاون اجتماعی بوده در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به کشته شدن تعدادی از معترضان مدعی شد که دولت در مواجهه با اعتراضات «مدارایی بزرگ» به کار بسته است.

آقای ربیعی در عین حال جنس این اعتراضات را متفاوت با انقلاب ۵۷ و «شورش از نوع محدود و منطقه‌ای اما خطرناک» دانست.

به تازگی حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران که او هم سابقه حضور در مناصب رده بالای امنیتی دارد، هشدار داده است که «امکان تکرار» اعتراضات دی ماه ۹۶ وجود دارد، چون «علل آن برطرف نشده و صرفا زمینه‌های نزدیک آن برطرف شده است پس همیشه باید مراقب بود.»

سال گذشته مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی سعی بر کوچک جلوه دادن اعتراضات داشتند اما پس از چند ماه مدیرسیاسی مرکزپژوهش‌های مجلس عنوان کرد که اعتراضات دی ماه ۹۶ در ۸۶ شهر،۳۱ استان و ۲۹ مرکز استان رخ داده است.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که از روز پنج‌شنبه هفتم دی‌ ماه ۹۶ آغاز شد، سرکوب شدیدی از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و چندین نفر کشته و چند هزار نفر بازداشت شدند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از جمله مقام های ارشد آمریکایی بود که بارها در روزهای اعتراضات، از حق مردم ایران برای اعتراض به حکومت حمایت کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز کشته و دستگیر شدن برخی در ارتباط با اعتراض‌های ایران را به شدت محکوم کرد.

همچنین نیکی هیلی، سفیر وقت ایالات متحده در سازمان ملل خواستار رسیدگی به سرکوب اعتراض‌ها در ایران در شورای امنیت سازمان ملل شد و به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد که جهان رفتار آن را زیر نظر دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG