لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۷

کارگران قراردادی راه آهن آذربایجان برای هفتمین روز تجمع کردند


کارگران قراردادی راه آهن در تبریز روز دوشنبه در هفتمین روز از اعتراض‌های کارگران راه آهن، در ایستگاه راه آهن تبریز تجمع کردند.

اعتصاب این کارگران از هفته پیش از حوزه سلماس شروع شد و در طول هفته به حوزه‌های تبریز، صوفیان، عجب‌شیر، مرند و شفاخانه نیز گسترش یافت.

کارگران به پرداخت نشدن دستمزدها، کاهش ضریب سختی کار از طرف شرکت گسترش آهن راه و تسویه نشدن مطالباتشان از طرف کارفرمای سابق این شرکت (تراورس) اعتراض دارند.

شاپور ارصلانی، مدیرکل راه آهن حوزه آذربایجان گفته است که پیمانکار موظف است تمام مطالبات کارگران را پرداخت کند.

روز یکشنبه نیز کارگران شرکت تراورس راه آهن در شهرهای نیشابور، سبزوار، کاشمر، زنجان و چند شهر دیگر به پرداخت نشدن حدود سه ماه حقوق و بیمه خود اعتراض کردند.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت در ایران موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند و بیکاری روز به روز شدت یابد.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته بیش از شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

علاوه بر این دهها تجمع در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به نابسامانی اقتصادی، بیکاری، گرانی و افزایش نرخ ارز صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG