لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۷

نگرانی از تکرار فجایع کهریزک در اعتراضات اخیر؛ زندان فشافویه «امکانات لازم» برای «این تعداد بازداشتی‌» را ندارد


در حالی گزارش‌های غیررسمی حاکی از آمار بالای بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر در ایران است که رئیس شورای اسلامی شهرستان ری نیز نسبت به وضعیت زندان مرکزی تهران معروف به زندان فشافویه و تعداد بالای بازداشتی‌ها در این زندان هشدار داده است.

حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری روز دوشنبه ۴ آذر ماه گفت که زندان فشافویه «امکانات لازم» را ندارد و استقرار «این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است.»

در پی اعتراضات اخیر، جمهوری اسلامی اقدام به بازداشت گسترده در شهرهای مختلف کرده است هر چند آمار دقیقی از تعداد بازداشت شدگان در دست نیست. تنها برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه آمار بازداشت شدگان را بیش از هزار نفر اعلام کرده بودند.

هشدار رئیس شورای اسلامی شهرستان ری درباره وضعیت زندان فشافویه در شرایطی است که وضعیت نابسامان زندان‌ها و بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی بارها رسانه ای شده و انتقادهای بین المللی را در پی داشته است.

ماجرای بازداشتگاه کهریزک در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ که در این بازداشتگاه دست کم سه تن از بازداشت شدگان کشته شدند و شمار بیشتری مورد شکنجه قرار گرفتند. همچنین مرگ مشکوک سینا قنبری، بازداشتی اعتراضات دی ماه ۹۶ در قرنطینه زندان اوین یکی دیگر از این نمونه هاست. در اعتراضات دی ماه فعالان حقوق بشری نسبت به تکرار یک «کهریزک دوم» هشدار داده بودند.

اما پیش از این بارها گزارش‌هایی از وضعیت نامناسب زندان فشافویه نیز منتشر شده است. رسول هویدا فیزیوتراپیست و درویش زندانی سال گذشته با انتشار یک فایل صوتی از مرگ و میر زندانیان محبوس در فشافویه به دلیل وضعیت بد بهداشتی و درمانی غیراستاندارد خبر داده بود.

علیرضا شیرمحمدی زندانی سیاسی که خردادماه امسال در زندان فشافویه به قتل رسید، هم در نامه مشترک خود با برزان محمدی یکی دیگر زندانیان سیاسی، نوشته بود که امکانات بدیهی و ابتدایی در زندان فشافویه وجود ندارد و زندانیان بسیاری «به خاطر نبود این امکانات اولیه جان خود را از دست داده‌اند.»

با این حال محمدجواد منتظری دادستان کل ایران در اظهارات اخیرش مدعی شده است که «همه این دستگیرشدگان» در اعتراضات اخیر ایران «از وضعیت زندان و نگهداری‌ خود اعلام رضایت کرده‌اند.» موضوعی که با شرح وضعیت زندان فشافویه از سوی زندانیان و حتی رئیس شورای شهرستان ری همخوانی ندارد.

در یک هفته اخیر ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

روز سه شنبه ۲۸ آبان، عفو بین الملل اعلام کرد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۱۵ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۳۰ آبان در نخستین موضع‌گیری علنی درباره اعتراضات مردم ایران گفت: ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.

کاخ سفید عصر یکشنبه ۲۶ آبان در بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران اعلام کرد ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG