لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۲

جزئیات بیشتر از قتل یک زندانی سیاسی در زندان فشافویه در گفتگوی صدای آمریکا با وکیل این زندانی سیاسی


«علیرضا شیرمحمدعلی» زندانی سیاسی در زندان فشافویه تهران شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد با ضربات چاقو مورد حمله دو نفر از زندانیان قرار گرفت و جان باخت.

«محمدهادی عرفانیان کاسب» وکیل علیرضا شیرمحمدعلی در گفتگو با صدای آمریکا عنوان کرد که جسد آقای شیرمحمدعلی توسط مادرش شناسایی شده اما برای پیگیری‌های قانونی باید منتظر نظر پزشکی قانونی بمانند.

او می‌گوید هنوز جزئیات قتل در اختیار او قرار نگرفته اما گفته می‌شود حمله از سوی دو متهم به قتل صورت گرفته که ظاهرا مشکلی هم با علیرضا شیرمحمدعلی نداشته‌اند.

به گفته این وکیل پایه یک دادگستری زندان فشافویه اصلا شرایط مناسبی ندارد و حضور زندانیان جرائم سیاسی مانند علیرضا شیرمحمدعلی و دراویش گنابادی در کنار زندانیان جرائم عادی باعث نگرانی است.

علیرضا شیرمحمدعلی در تیرماه ۹۷ به اتهام «تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری» به ۸ سال زندان محکوم شده و قرار بود دادگاه تجدید نظر این زندانی در ۱۸ تیر امسال برگزار شود.

این زندانی سیاسی به همراه «برزان محمدی» در ۲۳ اسفند سال گذشته و در اعتراض به عدم تفکیک جرایم و وضعیت نامناسب مکان نگهداری دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گفته آقای عرفانیان، این دو زندانی سیاسی پس از بیش یک ماه، در پی قول‌های مساعد مسئولان برای انتقال از زندان فشافویه به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

عیلرضا شیرمحمدی در نامه مشترک خود با برزان محمدی پس از پایان اعتصاب غذا نوشته بود که امکانات بدیهی و ابتدایی در زندان فشافویه وجود ندارد و زندانیان بسیاری «به خاطر نبود این امکانات اولیه جان خود را از دست داده‌اند.»

این دو نوشته بودند که افسر نگهبان به صراحت آنها را تهدید کرده «انتهای این اعتصاب غذا صدور گواهی فوت است.»

در پایان نامه هم تاکید شده بود که « ما ساکت نمی‌مانیم زیرا زندگی در این لجنزار در شان ما نیست.»

سازمان بین الملل هم در فروردین ماه امسال نسبت به وضعیت برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی در زندان تهران بزرگ (فشافویه) ابراز نگرانی کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG