لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۶

ادامه تجمع اعضای خانواده محکومان به اعدام در ایران با شعار «اعدام نکنید»


تجمع اعتراضی اعضای خانواده شماری از محکومان به اعدام در ایران
تجمع اعتراضی اعضای خانواده شماری از محکومان به اعدام در ایران

شماری از اعضای خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام روز چهارشنبه ۲۳ شهریور برای هفتمین روز متوالی مقابل ساختمان قوه قضائیه در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این تجمعات مسالمت‌آمیز بود و در آن معترضان شعارهایی با مضمون «اعدام نکنید» سر دادند.

با این حال بنا بر گزارش‌ها، این تجمعات طی روزهای گذشته با برخورد خشن نیروی انتظامی و بازداشت شماری از معترضان مواجه شد.

بر اساس تصاویری که از این تجمعات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، در میان معترضان سالخوردگان و کودکان نیز دیده می‌شوند که با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار لغو مجازات اعدام هستند.

بیشتر این افراد اعضای خانواده زندانیانی‌ هستند که به اتهام قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند.

حقوق‌دانان و نهادهای حقوق بشری می‌گویند بر اساس قوانین بین‌المللی قاچاق مواد مخدر جرم «جدی و بزرگ» محسوب نمی‌شود و نباید مشمول مجازات اعدام شود.

هفت زندانی سیاسی نیز روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور در نامه‌ای سرگشاده ضمن انتقاد از افزایش احکام اعدام در ایران، نوشتند «اجرای احکام اعدام چنان سرعت گرفته که گویی مسئولین در صددند تا سیاست ادعایی کاستن از تعداد زندانیان را با کشتن آنها محقق کنند.»

این زندانیان سیاسی در نامه‌ خود نوشته‌اند: «ما زندانیانی که برخی از این محکومان به اعدام را در زندان می‌ شناسیم و با آنها زندگی کرده‌‌ایم، هر بار و با هر کدام از آنها به دار کشیده می‌شویم و دوباره زنده می‌شویم.»

سعید اقبالی، مطلب احمدیان، پیام شکیبا، حسن صادقی، نصرالله لشنی، سعید ماسوری، و محمدعلی منصوری، زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر، امضاکنندگان این نامه‌ هستند.

این افراد به عملکرد غلامحسین محسنی اژه‌ای اعتراض دارند و می‌گویند از زمانی که او بر صندلی ریاست قوه قضاییه نشسته شمار اعدام‌ها در ایران افزایش پیدا کرده است.

آمارها نیز این موضوع را تایید می‌کند و مدافعان حقوق بشر از افزایش چشمگیر اجرای احکام اعدام در ایران خبر می‌دهند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده توسط سازمان حقوق بشر ایران، از ابتدای سال جاری میلادی دست‌کم ۴۱۳ نفر اعدام شده‌اند که این رقم طی پنج سال گذشته در ایران بی‌سابقه بوده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، نیز در جدیدترین گزارش خود که قرار است طی روزهای آینده در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بررسی شود، از افزایش دو برابری شمار اعدام‌ها در شش ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد.

جمهوری اسلامی ایران دومین کشور جهان از نظر شمار بالای اعدام است.

XS
SM
MD
LG