لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۸

جلوگیری از تجمع خانواده‌های محکومان به اعدام در مقابل قوه قضاییه


تجمع اعتراضی خانواده‌های محکومان به اعدام در ایران

مأموران فرماندهی انتظامی با جلوگیری از تجمع اعتراضی خانواده‌های محکوم‌شدگان به اعدام در تهران، شماری از اعضای این خانواده‌ها را بازداشت کردند.

با شدت گرفتن موج اجرای احکام اعدام در ایران، خانواده‌های محکومان به اعدام قصد داشتند روز دوشنبه ۲۱ شهریور برای ششمین روز پیاپی مقابل ساختمان قوه قضاییه تجمع کنند. اما مأموران فرماندهی انتظامی از این اقدام آنها جلوگیری کردند.

تجمع اعتراضی نه به اعدام با وجود بازداشت‌های یکشنبه برای ششمین روز برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

این اعتراضات از پانزدهم شهریور در کرج آغاز شد و به تهران رسید. در تجمع روز یک‌شنبه ۳۰ تن از معترضان توسط مقامات امنیتی و انتظامی بازداشت شدند. ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده است که هشت تن از آنان همچنان در بازداشت هستند.

در حالی که مقامات قضایی جمهوری اسلامی سال ۱۳۹۶ اعلام کرده بودند با اصلاح قانون مبارزه با جرایم مربوط به مواد مخدر صدور و اجرای احکام اعدام برای این متهمان کاهش می‌یابد، هرانا می‌گوید بیش از نیمی از اعدام‌های اخیر با این نوع جرایم مرتبط بوده و در کمتر از شش ماه، «دست‌کم ۱۳۰» تن اعدام شده‌اند.

همچنین، سازمان حقوق بشر ایران روز یک‌شنبه با اعتراض به سرکوب عده‌ای از خانواده زندانیان محکوم به اعدام و «دستگیری و ضرب و شتم شدید معترضان»، از جامعه جهانی و جامعه مدنی داخل ایران خواست «با این خانواده‌ها هم‌دردی نشان دهند» و برای جلوگیری از این موج اعدام‌ها تلاش کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر، «توقف فوری اعدام‌ها و آزادی بی‌قید و شرط معترضان بازداشت‌شده» را خواستار شد.

XS
SM
MD
LG