لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

عفو بین‌الملل: روند رو به رشد اعدام‌ها در جمهوری اسلامی متوقف شودسازمان عفو بین‌الملل با استناد به گزارشی از بنیاد عبدالرحمن برومند اعلام کرد که روند اعدام‌ها در ایران رو به افزایش است و خواستار توقف آن شد.

در گزارش بنیاد عبدالرحمن برومند آمده است که از دی‌ماه سال گذشته تا ابتدای تیرماه ۱۴۰۱، آمارهای رسمی از اعدام دست‌کم ۲۵۱ نفر حکایت دارند. این درحالی است که رصد تاریخی حاکی از آن است که بسیاری از موارد اعدام در آمار رسمی منابع جمهوری اسلامی منعکس نمی‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به جزئیاتی از گزارش بنیاد عبدالرحمن برومند نوشته است روند محاکمه متهمان به شدت ناعادلانه است.

متهمان اعدام شده اغلب به جرایم حمل سنگین مواد مخدر و قتل متهم شده‌اند. در بازه زمانی مورد اشاره این دو سازمان اشاره شده‌است که در این مدت ۱۴۶ نفر به جرم قتل و ۸۶ نفر به خاطر جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل می‌گوید در شش ماه اول سال میلادی جاری، به طور متوسط دستکم یک نفر در ایران اعدام شده‌است.

رویا برومند مدیر اجرایی بنیاد عبدالرحمن برومند هم ضمن درخواست لغو کامل مجازات اعدام در ایران، گفت:‌‌ «افزایش مجدد آمار اعدام‌ها در ایران و از سرگیری اعدام ‎در ملاء عام در حالی که ۱۴۴ کشور در جهان مجازات اعدام را در قانون منع یا در عمل متوقف کرده‌اند، بار دیگر یادآور این است که ایران چقدر از تحولات باقی دنیا عقب مانده است.»

جمهوری اسلامی ایران در رده بندی بیشترین اعدام‌ها بعد از چین مقام دوم را دارد. این درحالی است که در رده‌بندی به نسبت جمعیت، جمهوری اسلامی حائز رتبه نخست اعدام‌ها در جهان به‌شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG