لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

دادسرای قزوین مادر یک روزنامه‌نگار را به «خدمت رایگان» محکوم کرد


آرشیو.
آرشیو.

منابع حقوق بشری از محکومیت مادر یک روزنامه‌نگار زندانی در قزوین به شش ماه «ارائه خدمت رایگان» در موسسه زنان کم‌توان ذهنی خبر دادند.

خبرگزاری «هرانا» روز جمعه ۶ مردادماه گزارش داد که مادر مصطفی جعفری در جریان ارائه وثیقه برای آزادکردن فرزندش، به «اخلال در نظم دادگاه» متهم شده است.

بنا بر این گزارش، شعبه هفتم دادسرای انقلاب قزوین، گلزار اردم، ۶۰ ساله، را به مدت شش ماه، به «ارائه خدمت رایگان» در یکی از موسسات نگهداری «زنان معلول ذهنی و جسمی» زیرنظر بهزیستی قزوین محکوم کرده است.

دادسرا حکم تعقیب این شهروند ساکن قزوین را به مدت شش ماه به حالت تعلیق درآورده است.

بر پایه حکم منتشرشده در تاریخ ۲ مردادماه، مادر مصطفی جعفری موظف است پس از شش ماه خدمات‌دهی رایگان در موسسه زنان کم‌توان ذهنی و جسمی، گواهی فعالیتش را نیز به دادسرا ارائه کند.

در حکم دادسرا درباره چگونگی وقوع اتهام «اخلال در نظم دادگاه» توضیحی داده نشده و صرفا به «گزارش عوامل حفاظت و نگهبانی» استناد شده است.

هرانا به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده پس از بی‌توجهی بازپرس پرونده به تلاش این مادر برای ارائه وثیقه آزادی فرزندش، مقام‌های قضایی او را به «اخلال در نظم دادگاه» متهم کرده‌اند.

مصطفی جعفری، روزنامه‌نگار و مدیر مسئول سایت خبری «تیتر»، هم که پس از یک روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شده به «ممنوعیت از هرگونه اشتغال به حرفه خبرنگاری» و «مراجعه به کتابخانه‌های عمومی» برای «مطالعه درباره سواد رسانه‌ای و اخلاق رسانه‌ای» محکوم شده است.

در ماه‌های اخیر و پس از اعتراضات سراسری سال گذشته، صدور احکام عجیب و نامتعارف از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی افزایش قابل توجهی یافته است.

شماری از بازیگران، مخالفان حجاب و خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در ماه های گذشته هدف این احکام قرار گرفته‌اند.

پیشتر یلدا معیری، عکاس خبری مطبوعات، به دلیل عکاسی از اعتراضات سراسری به شش سال حبس و از جمله دو ماه پاکبانی محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG