لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

ریحانه انصاری‌نژاد به ۴ سال حبس محکوم شد


ریحانه‌ انصاری‌نژاد - عکس از هرانا
ریحانه‌ انصاری‌نژاد - عکس از هرانا

دادگاه انقلاب اسلامی تهران، ریحانه انصاری‌نژاد، فعال کارگری، را به چهار سال حبس محکوم کرد.

راضیه زیدی، وکیل خانم انصاری‌نژاد، روز پنجشنبه پنجم مرداد، در گفتگو با پایگاه خبری «امتداد» اعلام کرد که موکلش علاوه بر این، به دو سال محرومیت از عضویت در احزاب سیاسی، دو سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و همچنین دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شده است.

خانم زیدی اتهامات این فعال کارگری را «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» ذکر کرد و گفت که محکومیت این کارگر بازنشسته با استناد به گزارش وزارت اطلاعات انجام شده است.

این وکیل دادگستری، پرونده موکلش را «مملو از تناقض» و «نادیده‌گرفتن قوانین» توصیف کرد و از دستگاه قضایی به دلیل نداشتن استقلال در رسیدگی به پرونده‌های امنیتی انتقاد کرد.

راضیه زیدی، پرونده‌های امنیتی را نتیجه «اتهامات واهی» و شکایت «نهادهای امنیتی» توصیف کرد و افزود که رای صادر شده در این پرونده‌ها، بر مبنای گزارش ماموران امنیتی و «بدون توجه به دفاعیات متهم و وکیل پرونده» صادر می‌شود.

ریحانه انصاری‌نژاد به دلیل فعالیت‌های صنفی‌اش تاکنون چندین بار به وسیله نهادهای امنیتی بازداشت شده است.

این فعال کارگری در اردیبهشت‌ماه سال جاری به همراه چند تن دیگر از فعالان صنفی و مدنی به هنگام دیدار با خانواده محمد حبیبی، معلم زندانی، بازداشت شد.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، بدون ارائه هیچ مدرکی، بازداشت‌شدگان را به «عضویت در یک جلسه تشکیلاتی» و دارای «سوابق وابستگی به گروهک‌های ضدانقلاب مارکسیستی، منافقین و جاسوسان فرانسوی» متهم کرد.

ریحانه انصاری‌نژاد پیشتر نیز در سال گذشته به دست ماموران امنیتی بازداشت شده و سپس با وثیقه به طور موقت آزاد شده بود.

برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان کارگری، بازنشستگان، معلمان و دیگر مزدبگیران انتقادهای شدید سازمان‌های حقوق بشری و نیز اتحادیه‌های کارگری در جهان را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG