لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

حبیب افکاری، زندانی سیاسی پیشین: مردم شریف ایران سر در برابر ظلم خم نمی‌کنند


وحید افکاری (راست) و حبیب افکاری
وحید افکاری (راست) و حبیب افکاری

حبیب افکاری، زندانی سیاسی پیشین، حکومت ایران را «محکوم به شکست» خوانده و افزوده «این مردم شریف، سر برابر ظلم خم نمی‌کنند.»

او در یادداشتی که روز پنجشنبه ۱۶ شهریور در صفحه ایکس (توئیتر سابق) منتشر کرده، حبس انفرادی برادرش، وحید افکاری، در سه سال گذشته را «مقاومت در برابر ظلم» خوانده و آن را منجر به شکل‌گیری «آینده‌ای بهتر» برای ایران دانست.

حبیب افکاری همچنین با اشاره به تجربه‌اش از ۵۵۰ روز حبس در انفرادی نوشته که لحظه به لحظه‌ این مدت را با صحنه اعدام برادرش نوید زندگی کرده است. او اسفندماه گذشته از زندان آزاد شد.

نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله، به اتهام قتل عمد در جریان اعتراضات مرداد ۹۷ بازداشت و با وجود ابهامات فراوان در پرونده‌اش در ۲۲ شهریور سال ۱۳۹۹ اعدام شد.

حبیب افکاری در بخشی از این یادداشت، «لذت مقاومت برابر ظلم» را «عمیق» خوانده و به نقل از وحید، برادر زندانی‌اش، نوشته که اگر «بگویند آزادی اما آزادی‌ات به نفع مردم ایران نیست، هرگز از سلول انفرادی بیرون نخواهم رفت.»

حبیب افکاری از دو برادرش تقدیر کرده و جان‌باختن نوید و حضور وحید در سلول انفرادی را «باافتخار» توصیف کرده است.

به تازگی هم معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با ابراز نگرانی از ادامه حبس وحید افکاری در سلول انفرادی، از حکومت ایران خواست او و دیگر جوانان محبوس را هر چه زودتر آزاد کنند.

ودانت پاتل در نشستی خبری‌ در خردادماه سال جاری، از محکومیت وحید افکاری به ۳۳ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق انتقاد کرده و آن را «حکمی ناعادلانه» توصیف کرد.

ماموران امنیتی سال گذشته و همزمان با دومین سالگرد اعدام نوید افکاری، سه عضو این خانواده از جمله حبیب افکاری را بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG