لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

ادامه برخورد قضایی با فرهنگیان؛ یک فعال صنفی معلمان در اراک به زندان و شلاق محکوم شد


آرشیو
آرشیو

درادامه برخوردهای قضایی با معلمان و فعالان صنفی آنان در ایران، ابوالفضل خوران، فعال صنفی معلمان اراک، در دادگاه بدوی به ۶ سال و ۸ ماه زندان تعزیری و ۷۲ ضربه شلاق محکوم شد. همزمان حسین‌واحدی و محمودصفدری، از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی به دادگاه انقلاب اسلامی بجنورد احضار شدند.

به گزارش شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، آقای خوران همچنین در دادگاه بدوی در اراک به دو سال محرومیت از فضای مجازی و دوسال تبعید به شهر دلفان محکوم شده است.

او روز ۱۴ مرداد ماه به دست ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و پس از ۲۶روز، با قید وثیقه‌ یک میلیارد تومانی آزاد شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز پنجشنبه ۱۶ شهریور، در واکنش به صدور حکم دادگاه علیه ابوالفضل خوران، «تداوم سرکوب‌ها و ارعاب جامعه معلمان» را محکوم و تاکید کرد که «راه‌حل اصولی برای مواجه با مردم معترض، توجه جدی به مشکلات بنیادی کشور و رسیدگی به مطالبات است و صدور این احکام و ارعاب مانع تداوم اعتراض‌ها و مطالبه‌گری مردم نخواهد بود.»

 احضار معلمان معترض و انتقال فرهنگیان بازداشتی به زندانهای دیگر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

همزمان این شورا خبر داد که حسین‌ واحدی و محمود صفدری، از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی برای محاکمه به دادگاه انقلاب اسلامی بجنورد احضار شده اند.

محمود صفدری، مسئول سازمان معلمان خراسان شمالی، و حسین واحدی، بازرس انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی، است.

بر اساس این گزارش، پیش‌تر نیز دادگاه انقلاب اسلامی بجنورد پرونده‌هایی جداگانه برای زهراعوض‌زاده و محمدرضا رمضانزاده، از اعضای هیات مدیره این انجمن، تشکیل داده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در این مورد گفت که «با تداوم خط سرکوب فعالین صنفی توسط نهادهای امنیتی و هیات‌های تخلفات، به نظر می‌رسد حاکمان هیچ اراده‌ای برای حل مطالبات معلمان ندارند و صرفا بازتولید استبداد را در پیش گرفته‌اند.»

در سالیان اخیر، برخوردهای اداری، امنیتی و قضایی از سوی جمهوری اسلامی با معلمان و فعالان صنفی آنان انجام شده است و تعدادی از آنان به اتهام های امنیتی زندانی هستند.

از جمله می توان به اسماعیل عبدی، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، هاشم خواستار اشاره کرد.

در این ارتباط نیز وب‌سایت خبری «کردپا» این هفته از صدور حکمی تازه برای سلیمان عبدی، عضو انجمن صنفی معلمان سقز و زیویه، در دادگاه انقلاب اسلامی سقز خبر داد.

بنابر این گزارش، آقای عبدی در حکم تازه به اتهام «تبلیع علیه نظام» به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده است. این فعال صنفی پیش از این نیز بابت پرونده‌ای دیگر در دادگاه «کیفری دو» این شهرستان به تحمل حبس و شلاق محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG