لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

بیانیه گروهی از فرهنگیان ایران: برای «دفاع از جمهوریت» در انتخابات شرکت نمی‌کنیم


روز شنبه دوم تیر، ۵۲۰ تن از فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که «برای دفاع از جمهوریت و بر اساس حقوق شهروندی» در «انتخابات» پیش روی ریاست جمهوری شرکت نخواهند کرد.

این بیانیه که در کانال تلگرامی کلمه منتشر شده است، حاکی از آن است که فرهنگیان با وجود عدم امکان برپایی «ستاد مخالفان شرکت در انتخابات»، تصمیم گرفته‌اند «دلایل عدم مشارکت خود در انتخابات» را با مردم به اشتراک بگذارند.

در این بیانیه به سخنان مسعود پزشکیان، تنها نامزدی که «انتظار تغییر از او می‌رود»، اشاره شده است. وی در اظهارات خود عنوان کرده که «برنامه ندارم» و «همان برنامه دولت قبل» و «سیاست‌های کلی نظام و اجرای منویات» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را اجرا می‌کند.

امضاکنندگان بیانیه تأکید کرده‌اند که شرکت در انتخابات «معنایی جز پذیرش و تأیید وضعیت تحمیلی کنونی و توهین به شعور اجتماعی مردم ندارد». آنها بر این باورند که نتیجه و عملکرد دولت‌ها در جمهوری اسلامی «برای مردم یکسان است».

رای‌گیری برای مشخص شدن چهاردهمین رئیس دولت جمهوری اسلامی ۸ تیرماه امسال برگزار می‌شود.شش نامزد تایید شده از سوی شورای نگهبان در این انتخابات زودهنگام که در پی کشته‌شدن ابراهیم رئیسی در حادثه سقوط هلی‌کوپتر به نظام تحمیل شد، در حال رقابت با یکدیگر هستند.

گزارشها از داخل ایران حاکیست مردم اقبال چندانی به این انتخابات نشان نمی‌دهند و آنرا «انتصابات» حکومتی می‌دانند.

تازه‌ترین نظرسنجی یک وب‌سایت دولتی نیز در روز ۳۱ خرداد نشان داد که ۷۳ مردم اصلا برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی و مناظره‌های تلویزیونی آنها را دنبال نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG