لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

نظرسنجی صدای آمریکا: بهبود وضعیت اقتصادی مهمترین خواسته مردم از روحانی


جشن پیروزی هواداران حسن روحانی در تهران
جشن پیروزی هواداران حسن روحانی در تهران

در حالیکه حامیان و منتقدان حسن روحانی مطالبات مختلفی از حسن روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری مطرح کرده‌اند، نظرسنجی بخش فارسی صدای آمریکا نشان می دهد که بیشترین خواسته مردم از دولت آقای روحانی «بهبود وضعیت اقتصادی» است.

در نظرسنجی بخش فارسی صدای آمریکا که پس از اعلام پیروزی حسن روحانی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری او انجام شده، ۶۳ درصد از مخاطبان بهبود وضعیت اقتصادی را اولین اولویت دولت دوم حسن روحانی دانستند.

دولت آقای روحانی در چهارسال گذشته تلاش کرد تورم را مهار کرده و رکود اقتصادی را از میان بردارد. با این حال نرخ بالای بیکاری و تداوم تعطیلی واحدهای صنعتی موجب انتقادات بسیاری به دولت او شد.

نکته قابل توجه در نتایج نظرسنجی بخش فارسی صدای آمریکا این است که ۱۶ درصد شرکت کنندگان در پاسخ خود اعلام کرده‌اند که اصولا دولت در برابر خواسته رهبر جمهوری اسلامی اراده چندانی ندارد.

نهادهای تحت فرمان آیت الله خامنه‌ای از جمله سپاه پاسداران و بنیادهای انقلابی در بخش های مختلف اقتصادی فعال هستند و از پاسخگویی شفاف طفره می‌روند.​

۱۲ درصد از شرکت کنندگان نیز خواستار بهبود رابطه با دیگر کشورها، بهبود اقتصادی و بهبود آزادی سیاسی و حقوق بشر شدند. در این نظرسنجی، تنها چهاردرصد گفنه اند بهبود آزادی سیاسی و حقوق بشر، مهمترین اولیت روحانی باید باشد.

این یک نظرسنجی علمی نیست و تنها مخاطبان صدای آمریکا در آن شرکت کرده اند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG