لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

روحانی: دوران فضای امنیتی به سر آمده است


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که وعده‌های خود را فراموش نکرده است و خطاب به دانشجویان گفت: «دوران فضای امنیتی به سر آمده است.»

روحانی که به استان گلستان سفر کرده است، در یکی از سخنرانی‌های خود گفت: «پنج وزیر [علوم] را به مجلس معرفی کردم، اگر لازم بود ۵۰ وزیر را به مجلس معرفی می‌کردم اما از وعده‌ای که به شما دادم و از راه خودم باز نخواهم ایستاد.»

نمایندگان مجلس ایران در طول یکسال گذشته به سه گزینه حسن روحانی برای وزارت علوم رای اعتماد ندادند و رضا فرجی دانا وزیر علوم پیشین نیز با رای مثبت نمایندگان به استیضاح او، از کار برکنار شد. جعفر توفیقی، محمود نیلی احمدآبادی و فخرالدین احمدی دانش آشتیانی گزینه‌های رئیس جمهوری ایران برای وزارت علوم بودند که نمایندگان، ارتباط آنها با سران معترضان سال ۸۸ را از دلایل ندادن رای اعتماد به آنان عنوان کردند. عملکرد گزینه‌های وزارت علوم در دوران اعتراضات سال ۸۸، که نمایندگان از آن به عنوان فتنه ۸۸ یاد می‌کنند نیز از معیارهای مجلس برای ندادن رای اعتماد به گزینه‌های حسن روحانی بود.

حسن روحانی در رقابت‌های انتخاباتی خود، به دانشجویان وعده داده بود که جلوی اخراج استادان و حذف دانشجویان ستاره دار به دلایل امنیتی را بگیرد.

پس از اعتراضات سال ۸۸، برخوردهای امنیتی در فضای دانشگاههای ایران بیشتر شد، تعدادی از دانشجویان بازداشت و محکوم شدند و تعدادی از دانشجویان ستاره دار نیز از ادامه تحصیل محروم شدند، اما روحانی وعده داد که فضای امنیتی دانشگاهها را تغییر خواهد داد.

روحانی روز سه‌شنبه در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه دوران افراط و فضای امنیتی به سر آمده است، اضافه کرد: «من به نسل جوان و مخصوصا به جوانان دانشجوی عزیز وعده می‌دهم پای قول‌های خودم خواهم ایستاد.»

روحانی در میانه مهر ماه امسال نیز در سخنان در جمع دانشجویان گفت که وعده خود برای از بین بردن فضای امنیتی دانشگاهها را فراموش نکرده است . تلاش دولت در یک سال گذشته این بوده که فضای دانشگاه‌ها از فضای امنیتی فاصله بگیرد.

XS
SM
MD
LG