لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

انتقاد جهانگیری از حملات لفظی به روحانی: حرف های سخیفی علیه رئیس جمهوری زده می‌شود


اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران از حملات برخی از چهره‌های مخالف برجام به رئیس جمهوری انتقاد کرد.

در پی سخنان احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و حمید روحانی، از چهره های منتقد دولت علیه سخنان حسن روحانی درباره برجام، اسحاق جهانگیری شنبه ۱۶ مرداد این حملات به رئیس جمهوری ایران را بی‌سابقه دانست.

او با بیان اینکه رئیس جمهوری در دوره اول خود گره‌های بزرگی از کشور باز کرده است، گفت: "حرف‌های بد و سخیفی راجع به شخصیت دوم کشور زده می‌شود در حالیکه ما نجابت می‌کنیم و نمی‌گوییم این افراد چه شرایطی را برای کشور فراهم کرده‌اند."

او اضافه کرد: "افرادی که علیه رئیس جمهوری صحبت می‌کنند فراموش کرده‌اند منابع کشور را چگونه هدر دادند و چه رکود و تورمی در کشور ایجاد کردند، آن‌ها کم کم طلبکار شده‌اند فراموش کرده‌اند چه فضای سیاسی در داخل کشور درست کردند که دو نفر که در طول انقلاب همواره با هم برادر بوده اند رو در روی هم قرار گرفته اند."

آقای جهانگیری در ادامه سخنان خود با اشاره به نحوه اجرای برجام گفت که ممکن است غرب در مواقعی به تعهدات خود عمل کند که البته رهبری در جای لازم در این باره تذکر می‌دهد.

معاون اول رئیس جمهوری ایران به رفع موانع اقتصادی با اجرای برجام اشاره کرد و یادآور شد که در این مدت صادرات نفت ایران دو برابر شده و مشکلات بخش کشتیرانی و صادرات حل شده است.

این سخنان آقای جهانگیری پس از آن بیان شد که در پی اظهارنظر رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر این که برجام "هیچ تاثیر ملموسی بر زندگی مردم" نداشته است، حملات به حسن روحانی افزایش پیدا کرد. از جمله امام جمعه مشهد که تلویحا رئیس جمهوری ایران را "ساده لوح" نامید.

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان خراسان رضوی در نماز جمعه روز ۱۵ مرداد گفت: "یک آقای ساده لوح می‌گوید ما با برجام عزت پیدا کرده‌ایم، اینکه شرکت مدلینگ ایتالیایی اینجا را بازار ترویج جنس‌های بنجل خود کند، عزت است؟"

به گفته او، تاثیر برجام بر اقتصاد ایران این بوده که "شرکت مدلینگ ایتالیایی می‌آید در کشور ما سرمایه‌گذاری می‌کند تا فرهنگ کشور را بهم بزند و جوانان ما را از بین ببرد و زنان ما را فاسد کند و جیبش را پر از پول کند" اما "تکنولوژی" و "لوازم ضروری پزشکی" وارد ایران نمی‌شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز ۱۱ مرداد و تنها ساعتی پیش از انتقادات صریح آیت‌الله خامنه‌ای، عنوان کرده بود که "تحریم برای ما عزت نداشت اما اولین چیزی که برجام برای ما آورد عزت بود."

همزمان سید حمید روحانی، یکی از مخالفان تندروی دولت در یک سخنرانی در تبریز خواستار "محاکمه" حسن روحانی "به جرم خیانت" شد.

رئیس سابق "مرکز اسناد انقلاب اسلامی" مذاکرات هسته‌ای را "رسوایی" نامید و مدعی شد که رهبر جمهوری اسلامی با آن موافق نبوده و مجبور به پذیرش آن شده است. به گفته او، حسن روحانی برای هر سخنرانی رهبری "دهن کجی" نشان می‌دهد و باید "به جرم خیانت به کشور و دروغ و دوری از ولایت" محاکمه شود.

XS
SM
MD
LG