لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

بیانیه وزارت خارجه بریتانیا: مذاکرات با ایران در لحظه حساس


عکس آرشیوی از ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا
عکس آرشیوی از ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا

همزمان با نزدیک شدن به پایان مهلت ۶ ماهه تعیین شده برای رسیدن به یک توافق جامع با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور، و آغاز دور جدید گفتگوهای ششش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ و ایران در وین پایخت اتریش، وزارت امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای که در وبسایت رسمی آن وزارتخانه منتشر شد، گفت این دور از گفتگوها را در «لحظه حساس» انجام می‌شود.

متن کامل بیانیه ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، که به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی منتشر شده، به شرح زیر است:

با نزدیک شدن به مهلت انقضای توافق موقت هسته‌ای در پایان تیرماه، ویلیام هیگ گفت حصول توافق هنوز دور از اطمینان است، اما در آخرین دور مذاکرات باید شرایط دستیابی به این توافق را کاملاً بسنجیم.

گروه «ایی۳+۳» (E3+3) متشکل از کشورهای بریتانیا، ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، و آلمان به رهبری بارونس اشتون از امروز (چهارشنبه دوم جولای) در وین با نمایندگان ایران ملاقات و برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران وارد آخرین دور مذاکرات می‌شوند. توافق موقتی که در ماه نوامبر سال گذشته به امضا رسید روز ۲۰ جولای (پایان تیر) منقضی می‌شود. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا به همین مناسبت امروز گفت:

«لحظه حساسی در تلاش‌های بین‌المللی برای حل یکی از بغرنج‌ترین چالش‌های سیاست خارجی زمان ما فرا رسیده است. بریتانیا برای رسیدن به توافقی که ماهیت صرفاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را احراز کند، همچنان متعهد است. برای رسیدن به این [مقصود]، لازم است که ایران درباره گام‌های لازم در جهت رفع نگرانی‌های جدی جامعه بین‌المللی از برنامه هسته‌ای این کشور، واقع نگر باشد. ما هر توافقی را به هر قیمت قبول نمی‌کنیم. توافقی که برای اطمینان از عدم توسعه [برنامه] تسلیحات هسته‌ای تضمین‌های لازم را ارایه نکند، در جهت منافع بریتانیا، منطقه، و جامعه بین‌المللی نیست.

دستیابی به توافق همچنان دور از اطمینان است. اختلافات قابل توجهی بین ایی ۳+۳ باقی مانده است که باید حل شوند. با این حال معتقدم که مذاکرات جاری بهترین فرصتی است که طی سال‌ها برای حل این مساله به دست آورده‌ایم. طی سه هفته آینده، لازم است که همه طرف‌ها سخت تلاش کنند. ما همچنان با شرکایمان در ایی ۳+۳ همکاری نزدیکی خواهیم داشت تا میزان و شرایط دستیابی به توافق جامعی را که مورد درخواست جامعه بین‌المللی است، بسنجیم. منافعی که [حصول] توافق جامع برای ایران در بر دارد واضح است: اگر ایران مایل باشد گام‌های لازم را بردارد، منافع قابل توجه اقتصادی در پی خواهد آمد. در نهایت، این [توافق] به لغو تمام تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای منتهی خواهد شد و با ایران مانند دیگر کشورهای فاقد تسلیحات هسته‌ای رفتار خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG