لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

ادامه گفتگوهای وین با دیدار ظریف و اشتون


کاترین اشتون (چپ)، جواد ظریف و عباس عراقچی (راست) در نشست هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
کاترین اشتون (چپ)، جواد ظریف و عباس عراقچی (راست) در نشست هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

گفتگوهای دوجانبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، نماینده شش قدرت جهانی، که از شامگاه سه شنبه به منظور تهیه پیش نویس یک توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران آغاز شده بود، صبح روز پنج شنبه ادمه یافت.

این دیدار ۳ ساعت به طول انجامید و پیش بینی می شود که مذاکرات هیات های مذاکره کننده ایران و گروه ۱+۵ در سطح ظریف و اشتون و نیز در سطح معاون و کارشناسان پیگیری شود.

یک مقام ارشد امریکایی به نيلوفر پورابراهيم خبرنگار صدای امريكا در وين گفته است مذاکرات این هفته سخت و کند بود و کماکان شکاف های مهمی بین مواضع دو طرف وجود دارد. این مقام آمریکایی گفته است وقت باقی مانده کوتاه و پیشرفت مذاکرات کند است و ایران باید تصیمات سختی بگیرد.


به گزارش خبرگزاری ایرنا، قرار است در چارچوب دیدارهای این دو، متن پیش نویس نوشته شود و در هر مرحله، به اطلاع هیات های مذاکره کننده برسد.

انتظار می رود این دور از گفتگوهای ایران در یک سو، و آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در سوی دیگر، تا روز جمعه ادامه یابد. رسیدن به یک توافق نهایی می تواند به یک دهه خصومت میان دو طرف بر سر برنامه هسته ای ایران پایان دهد.

وزیر خارجه پیشین ایالات متحده نسبت به امضای یک توافق جامع توسط ایران، که بتوان از طریق آن توانایی تهران برای ساخت سلاح هسته ای را کاملا از بین برد، ابراز تردید کرده است.

هیلاری کلینتون گفته است که مذاکره کنندگان آمریکایی باید با قاطعیت و چشمان باز عمل کنند و هر توافقی که احتمالا منافع امنیت آمریکا و اسراییل را به خطر بیاندازد را رد کنند.

خانم کلینتون تاکید کرده است که عدم رسیدن به توافق با ایران، بهتر از رسیدن به یک توافق بد است؛ اما تحول امیدوارکننده ای پیش آمده است که ما باید آن را به بوته آزمایش بگذاریم.

دومین دیدار مذاکره کننده ارشد ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، عصر چهارشنبه در هتل کوبورگ وین، در پایتخت اتریش آغاز شد و پس از ۲ ساعت بطور موقت متوقف شد، اما ادامه دیدار به صبح امروز موکول شد.

از محتوای مذاکرات هنوز خبری منتشر نشده است، اما مايكل مان سخنگوی اشتون روز گذشته به خبرنگاران گفت، در دوره های قبل ما موضوعات را تک به تک و با پرداختن به جزئیات دنبال می کردیم، اما حالا تلاش می كنيم اين موارد را در كنار هم طوری قرار بدهيم كه به يك توافق منجر شود.

میزان غنی سازی اورانیوم و ساختار برخی تاسیسات هسته ای ایران از جمله موارد مورد اختلاف با غرب بوده است که در گفتگوهای اخیر بر سر آنها بحث و گفتگو شده است و در مواردی هم نظرات دو طرف به یکدیگر نزدیک شده است.
XS
SM
MD
LG