لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

آغاز دور تازه گفتگوهای هسته ای ایران و ۱+۵


گفتگوی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با خبرنگاران در فرودگاه وین، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳
گفتگوی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با خبرنگاران در فرودگاه وین، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در راس هیاتی بلندپایه، روز سه شنبه برای آغاز دور جدید گفتگوهای هسته ای به منظور تهیه پیش نویس یک توافق نهایی و جامع با قدرت های جهانی، وارد وین پایتخت اتریش شد.

این چهارمین دور گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از توافق موقت هسته ای آذرماه سال گذشته در ژنو سوئیس است که به گفته آقای ظریف، امشب با ملاقات با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر خارجه ایران در بدو ورود در فرودگاه شهر وین به خبرنگاران گفت در شام کاری با خانم اشتون درمورد سه روز مذاکرات اصلی هیات های ایران و ۱+۵ که از صبح چهارشنبه آغاز خواهد شد، تبادل نظر و برنامه ریزی خواهیم کرد.

آقای ظریف با بیان اینکه در این دور از گفتگوها وارد مرحله دشوار تدوین متن مشترک توافق نهایی خواهیم شد گفت «خوشبختانه هم در نشست های فنی و کارشناسی، و هم در مذاکرات رسمی و دیدارهای قبلی، تبادل نظر و بحث های مفید و خوبی انجام شده و طرفین دیدگاه های متفاوت خود را مطرح کرده اند، اما هنوز وارد مذاکره اصلی نشده ایم.»

پیش از آغاز این گفتگوها، وین میزبان کارشناسان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بود. آژانس در بیانیه‌ ای اعلام کرده است که در نشست روز ۲۲ اردیبهشت ماه با ایران، پیشرفتی که تاکنون در چارچوب توافق همکاری دو طرف حاصل شده را بررسی کرده است.

در بیانیه ناظران اتمی سازمان ملل متحده آمده است که ایران برخی مواردی که بر سر آن توافق شده را انجام داده و گفتگو درباره اقدامات بعدی که باید انجام دهد، ادامه خواهد داشت.

گفته می شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر از ایران خواسته بود تا در مورد چاشنی‌های انفجاری، که هم می‌تواند کاربرد غیرنظامی و هم نظامی، از جمله در سلاح های اتمی داشته باشد، توضیح دهد. پاسخ تهران این بود که این چاشنی‌ها برای استفاده «غیر اتمی» هستند.
XS
SM
MD
LG