لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

دور بعدی مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ از چهارشنبه آغاز می‌شود


نمایی از هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، وین، اتریش
نمایی از هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، وین، اتریش

دور دیگری از گفتگوهای ایران و شش قدرت‌ جهانی از روز چهارشنبه در وین از سر گرفته می‌شود. این در حالی است که مذاکرات هیئت‌های کارشناسی دو طرف، که از دو هفته پیش تاکنون در پایتخت اتریش بسر می‌برند، همچنان ادامه دارد.

ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از رسیدن به تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع اتمی در اواسط فروردین ماه، نگارش متن توافق را از دهم اردیبهشت آغاز کردند.

دو طرف برای رسیدن به توافق جامع تا پایان ژوئن (نهم تیر ماه) فرصت دارند و آخرین دور از این گفتگوها در سطح معاونان وزرای خارجه بین طرف ایرانی و هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هفته گذشته در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، عباس عراقچی و مجید تحت روانچی معاونان وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه به وین باز خواهند گشت تا مذاکرات را ادامه دهند. انتظار می‌رود دور هشتم از گفتگوها حدود پنج روز طول بکشد.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده که روز دهم خرداد ماه و پس از گفتگو با طرف ایرانی در شهر ژنو سوئیس، در حین دوچرخه سواری در منطقه‌ای در نزدیکی مرز فرانسه و سوییس دچار سانحه شد و برای درمان به آمریکا بازگشت، روز شنبه پس از مرخص شدن از بیمارستان اعلام کرد در روزهای آینده به مذاکرات خواهد پیوست.

ایالات متحده و همپیمانان می گویند که ایران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به دنبال دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. اتهامی که تهران آن را رد می‌کند و می‌گوید هدف از برنامه هسته‌ای آن کشور تولید انرژی و استفاده از فناوری هسته‌ای در امور کشاورزی و پزشکی است.

XS
SM
MD
LG