لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

روحانی: کسانی که می‌گویند تحریم مهم نیست از جیب مردم بی‌خبرند


رئیس جمهوری ایران از کسانی که تاثیر تحریم ها را در اقتصاد ایران کم اهمیت می‌دانند به شدت انتقاد کرد.

حسن روحانی روز یکشنبه ۲۴ خرداد در سخنرانی خود در خراسان شمالی، با بیان اینکه به خاطر تحریم، هر جنسی تا ۱۵ درصد گرانتر به دست مردم می‌رسد، گفت: «این پول از جیب شما داده شده است. آنها که می‌گویند تحریم مهم نیست‌، گویی از جیب مردم بی‌خبر هستند. آنهایی که می‌گویند ما در برابر بیگانگان نباید حرف بزنیم و مذاکره کنیم گویی از زندگی مردم بی‌خبرند.»

به گزارش ایسنا، رئیس جمهوری ایران در این سخنرانی، که همزمان با سالگرد انتخاب او به ریاست جمهوری برگزار شد، با تشریح اقدامات دولتش برای بهبود وضعیت اقتصادی گفت: «این دولت ننشسته‌ است تا دیگران در مذاکرات هسته‌ای در برابر حرف حق ما تسلیم شوند یا تسلیم نشوند و تحریم‌ها برطرف شود یا نشود؛ ما از روز اول و در شرایط تحریم برای رفاه مردم قدم برداشته‌ایم.»

این سخنان آقای روحانی در حالیست که طی روزهای گذشته برخی از مقامات ایران از جمله رئیس قوه قضاییه از پیوند زدن حل مشکلات کشور با رفع تحریم‌ها انتقاد کرده بودند.

صادق لاریجانی یک هفته پیش «گره زدن مشکلات کشور را با مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها اشتباه خواند و پرهیز از تکرار این موضوع را در محافل مختلف خواستار شد.»

محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان نیز روز پنج‌شنبه ۲۱ خرداد در نشست مشترک هیأت رئیسه مجلس خبرگان گفت که دولت نباید مسائل جاری و روزمره کشور را به مسئله مذاکرات گره بزند و باید کار خود را انجام دهد، نباید همه کارها و اقدامات را به مسائل تحریم و مذاکرات وابسته کرد.

روحانی پیش از این سخنان گفته بود که تحریم‌ها باید از بین بروند تا سرمایه‌گذاری خارجی باز گردد و مشکلات بانک ها حل شود.

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنرانی روز یکشنبه ۲۴ خرداد گفت: «ما از تحریم نمی‌ترسیم ولی با آن مبارزه می‌کنیم. ما با کمک مردم در سازمان ملل و شورای امنیت یعنی همان جاها که تحریم‌های ظالمان علیه ما وصل شد رفته و همان جا تحریم‌ها را لغو می‌کنیم. ما در تهران نمی‌نشینیم و شعار دهیم.»

همزمان، روز یکشنبه، علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفت که در حال حاضر مذاکرات اتمی تهران با شش قدرت جهانی در شرایط پنجاه پنجاه قرار دارد. وی تاکید که البته روند مذاکرات به گونه‌ای است که طرفین به دنبال رسیدن به یک توافق خوب هستند.

ایران و کشورهای ۱+۵ مذاکرات فشرده‌ای را برای نهایی کردن توافق جامع هسته‌ای، تا پیش از پایان ماه جاری میلادی برگزار می‌کنند. دیپلمات‌ها گفته‌اند که اختلاف بر سر نحوه لغو تحریم‌ها و دسترسی بازرسان به مراکز نظامی، موجب کند و پیچیده شدن مذاکرات شده است.

XS
SM
MD
LG