لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

کاخ سفید: ضرب الاجل مذاکرات اتمی با ایران احتمال دارد تغییر کند


کاخ سفید: ضرب الاجل مذاکرات اتمی با ایران احتمال دارد تغییر کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

در حالی که حساسیت گفتگوهای هسته‌ای جاری بین قدرت‌های جهانی و ایران به منظور رسیدن به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران با نزدیک شدن به مهلت تعیین شده برای این گفتگوها بیشتر می‌شود و برخی اختلافات همچنان باقی مانده است، کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که احتمال دارد ضرب الاجل مذاکرات تغییر کند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، اواسط فرورودین ماه به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع هسته‌ای دست یافتند و تا پایان ماه ژوئن سال جاری (نهم تیر ماه) فرصت دارند تا متن توافق جامع را ثبت و نهایی کنند.

آخرین دور این گفتگوها از روز چهارشنبه هفته گذشته، ۲۷ خرداد ماه، در وین پایتخت اتریش آغاز شد. با توجه به مدت کوتاه باقی مانده تا ضرب الاجل تعیین شده، و باقی ماندن برخی اختلافات، انتظار می‌رود طولانی‌ترین دور مذاکرات پس از تفاهم سیاسی فروردین ماه در لوزان باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه خود گفت مهلت تعیین شده پایان ژوئن تا به الان به قوت خود باقی است، اما احتمال دارد در صورت لزوم کمی به تاخیر بیافتد، همانطوری که در لوزان اندکی به تاخیر افتاد.

وزیر خارجه بریتانیا نیز پیشتر در روز دوشنبه، خواستار انعطاف پذیری بیشتر تهران شد و گفت «اگر بخواهیم به توافق برسیم، نیاز خواهد بود که انعطاف‌ بیشتری از سوی شرکای ایرانی ما نشان داده شود.»

به گزارش رویترز، فیلیپ هاموند در بدو ورود به لوکزامبورگ برای شرکت در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، با جدی خواندن مذاکرات جاری، ابراز امیدواری کرد که شاهد «پیشرفت‌هایی واقعی» در این دور از مذاکرات باشد.

وزیر خارجه بریتانیا: ایران برای رسیدن به توافق انعطاف بیشتری نشان دهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:14 0:00

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن مهلت تعیین شده پایان ژوئن برای چند روز دیگر تمدید شود یا خیر، گفت «اجازه بدهید ببینیم به کجا می‌رسیم. سخن در تلاش هستیم تا کار را (تا ضرب الاجل) به سرانجام برسانیم.»

همزمان وزیر امور خارجه ایران که برای دیدار با برخی از همپیمانان اروپایی خود به لوکزامبورگ سفر کرده است، با اشاره به گفتگوها جاری برای تکمیل نگارش متن توافق جامع هسته‌ای گفت «هنوز اختلافاتی باقی مانده که برخی فنی و برخی هم سیاسی است.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف با تاکید بر این که تلاش می‌کنیم تا در اولین فرصت کار را به اتمام برسانیم، گفت با این حال «اهمیت دستیابی به توافق خوب و مناسب، بیشتر از چند روز دیر یا زود شدن در زمان است.»

این اظهارات وزیران خارحه ایران و بریتانیا، در حالی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر برخی گزارش‌ها از وجود اختلاف بر سر چگونگی اعمال چهار تا پنج ضمیمه برای الحاق به متن اصلی توافق حکایت دارند و از این رو برخی دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات احتمال تمدید ضرب الاجل را رد نکرده‌اند.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا از پاریس، مذاکره‌کنندگان ایرانی امیدوارند در دیدارهای امروز ظریف با همتایان اروپایی خود در لوکزامبورگ، اختلاف‌های موجود مورد بررسی قرار بگیرد و گفتگوهای هسته‌ای جاری سرعت بیشتری پیدا کند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتخادیه اروپا نیز در آستانه دیدار با وزیر خارجه ایران گفته است که وارد مرحله نهایی مذاکرات شده‌ایم و می‌خواهیم در مورد موضوعات اصلی باقی مانده در این مذاکرات، با ایران صحبت کنیم.

وزیر خارجه ایران روز دوشنبه با خانم موگرینی، و وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره آخرین تحولات مذاکرات اتمی و نحوه رسیدن به توافق نهایی دیدار و گفتگو کرد.

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان پس از دیدار با همتای ایرانی خود، ضمن محتمل دانستن رسیدن به توافق نهایی، گفت «برای عملی شدن این موضوع، ایران به جای طفره رفتن و مانور دادن روی آخرین جزئیات، باید به گفتگوی سازنده ادامه دهد.»

با این حال خبرگزاری ایرنا در گزارشی پس از این دیدارها نوشت، طرفین در این جلسه توافق کردند که هیئت های کارشناسی همچنان کار را با جدیت در وین دنبال کنند و در زمان مقتضی هم وزیران خارجه به این مذاکرات بپیوندند.

در صورت رسیدن به توافق جامع و نهایی، محدودیت‌های گسترده‌ای بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد، و در ازای آن بخشی از تحریم‌ها که به دلیل همین فعالیت‌ها علیه ایران اعمال شده است، برچیده خواهد شد.

روند نگارش متن توافق جامع از روز دهم اردیبهشت ماه آغاز شد.

ایالات متحده و همپیمانان آن می‌گویند ایران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز در صدد دست یافتن به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG