لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

دادستان تهران: عفوشدگان مراقب باشند، بار دوم ارفاق نداریم


دادستان تهران در رابطه با عفو زندانیانی که در اعتراضات سراسری اخیر بازداشت شده بودند گفت: «اگر فردی اقدامی علیه امنیت عمومی انجام دهد، مشمول ارفاق قانونی نخواهد شد»

علی صالحی همچنین تاکید کرده است که تحرکات افرادی که پس از حضور عظیم ملت و عفو گسترده رهبر انقلاب به دنبال ایجاد حاشیه و خدشه به امنیت عمومی جامعه هستند، بسیار اندک و بی‌تاثیر بوده است.

با این اظهارات دادستان تهران به نظر می‌رسد خبر اخذ تعهد از عفوشدگان درست بوده است.

گفتنی است پس از اعلام عفو، روزنامه شرق در مطلبی نوشت:‌ «یکی از افرادی که در جریان اعتراضات با اتهاماتی مواجه شده و برای ارائه تعهد به یکی از شعب دادسرای اوین مراجعه کرده بود، گفت: «به من فرمی دادند که در آن نوشته شده بود از جاسوسی و ارتباط با رسانه‌های بیگانه نادم هستم و درخواست عفو دارم.»

روز پنج‌شنبه هم پنج زندانی سیاسی زن آزادشده با انتشار بیانیه‌ای مشترک، موج آزادی‌های اخیر زندانیان سیاسی را «از نتایج خیزش اعتراضی مردم آزادی‌خواه و شجاع از جمله زنان و جوانان» دانستند.

به دنبال اعلام «عفو رهبری» تعدادی از زندانیان سیاسی در روزهای گذشته از زندان آزاد شده‌اند. اما مدافعان حقوق بشر با اشاره به شرایط «سختگیرانه» برخورداری از این «عفو» عنوان کرده‌اند شمار زیادی از زندانیان را در بر نمی‌گیرد.

XS
SM
MD
LG