لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

بازگشت ون های گشت ارشاد برای تذکر به "ساپورت‌پوشان"


خبرگزاری فارس با انتشار عکس‌هایی گزارش داد که ون‌های گشت امنیت اخلاقی نیروی انتظامی بار دیگر به خیابان‌های تهران برگشته‌اند و به "ساپورت‌پوشان، بدپوششان و بدحجابان" تذکر می‌دهند.

فعالیت پلیس امنیت اخلاقی که به "گشت ارشاد" معروف شده‌اند، پس از ریاست جمهوری حسن روحانی دچار قوت و ضعف شد و حضور ماموران نظارت بر پوشش زنان و مردان در اماکن عمومی، در مقاطعی کمرنگ بوده است.

در سال‌های اخیر، آغاز فصل گرما زمان حضور پررنگ گشت‌های ارشاد بود، اما حالا خبرگزاری فارس می‌گوید نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در آستانه فصل زمستان برخورد با ساپورت (لگینگ) را در دستور کار خود قرار داده است.

مشخص نیست در این مرحله صرفا به تذکر بسنده شده، یا این که فرد یا افرادی توسط پلیس بازداشت شده‌اند.

پیش از این هم نیروی انتظامی سابقه برخورد جزئی و موردی با مصادیقی از پوشش را در کارنامه دارد؛ از جمله سخنگوی پلیس در مرداد ماه امسال اعلام کرد که ارائه "مانتوهای شیشه‌ای" در مانتوفروشی‌ها تخلف است.

حسن روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خود گفته بود "نخواهم گذاشت ماموری بی‌نام و نشان از کسی سئوال کند. دختران جامعه خود حافظ حجاب و عفاف هستند".

دولت او در دو سال گذشته از سوی نمایندگان اصولگرای مجلس و برخی مقامات مذهبی متهم است که باعث رشد بی‌حجابی و بدحجابی شده است.

شهین‌دخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده پیش از این گفته بود "دولت معتقد است که انجام اقدامات سلبی، ایجاد محدودیت و ممنوعیت نمی‌تواند سبب گسترش حجاب و عفاف در جامعه شود."

اما موضعگیری‌های مقامات دولتی نتوانسته به طور کامل باعث برچیده شدن واحدهای نظارت بر پوشش نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شود.

XS
SM
MD
LG